“AK Parti Hükümeti boyunca işçiler hiçbir zaman mağdur olmadı”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, İşçi Bayramı’nı emekçilerle karşıladı. Bakan Işıkhan ziyaret ettiği Sincan Belediyesi işçilerinin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutlayarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde 21 yıldır sürdürdükleri hükümet boyunca işçi, emekçi ve çalışanların hiçbir zaman mağdur olmadığını söyledi.

EMEK-SENDİKA 01.05.2024, 09:59 02.05.2024, 09:22 Melina Ay
“AK Parti Hükümeti boyunca işçiler hiçbir zaman mağdur olmadı”

Bakan Işıkhan, ziyaret ettiği Sincan Belediyesi işçilerinin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladı. Işıkhan, Emek ve Dayanışma Günü'nü işçilerle karşılamak üzere, ilk olarak Sincan Belediyesinin temizlik işleri garajına geldi. Birim yetkililerinden yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alan Işıkhan, işçilerle sohbet edip taleplerini dinledi. Işıkhan, sokakların temiz kalması için verdikleri emekten dolayı işçilere teşekkür ederek, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladı. Işıkhan, daha sonra belediyenin fen işleri garajındaki işçiler ile Osmanlı Mahallesi semt pazarındaki temizlik görevlilerine ziyarette bulunarak, işlerinde kolaylık diledi. Emek ve Dayanışma Günü'nü işçilerle karşılamaya nasıl baktığını anlatan Işıkhan, emekçilerin çabası ve alın terinin kendileri için çok anlamlı olduğunu belirtti. Işıkhan buna ek olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde 21 yıl boyunca işçi, emekçi ve çalışanları hiçbir zaman mağdur etmediğini de sözlerine ekledi.

“5 yıl aradan sonra toplandı”

Işıkhan, işçileri ziyaretinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 29-30 Nisan'da düzenlenen 13’üncü Çalışma Meclisinin 5 yıl aradan sonra toplandığını dile getiren Işıkhan, bunun önemli bir istişare meclisi olduğunu söyledi.

Mecliste işçi, işveren ve memur konfederasyonları ile bir araya gelindi. Işıkhan, programa yaklaşık bin 300 kişinin katıldığını söyleyerek, “Çalışma Meclisinin önemli iki bileşeni vardı. Biliyorsunuz, 3 yıl boyunca Kovid-19 pandemi sürecini yaşadık. Sadece Türkiye'de değil tüm dünyada çalışma hayatı bundan etkilendi. Yeni çalışma modelleri, ortaya çıkan krizler, bu krizlere yönelik devletlerin geliştirdiği modeller, tümü masaya yatırıldı. 6-7 Şubat depremlerini, asrın felaketini yaşadık. Asrın felaketinin, çalışma hayatına etkilerini de irdeleme fırsatımız oldu. Bunlar bizim için çok önemli başlıklardı. Ancak çalışma hayatının dinamiğini düşündüğümüzde bunlarla sınırlı kalmıyoruz. Gelecekte ortaya çıkabilecek çeşitli riskler söz konusu. Bu riskler de bizim için çok önemli. Eğer riskleri belirleyebilirsek geleceğe yönelik planlarımızı ve politikalarımızı geliştirebiliriz” açıklamalarına yer verdi.

“Benim sorumluluğumda”

İşçileri geleceğe hazırlamak zorunda olduklarını aktaran Işıkhan, “Çalışma hayatının dinamiklerini ve risklerini göz önüne alarak, gelecek yıllarda ortaya çıkabilecek fırsat ve tehditleri çok iyi analiz ederek işimizi, emekçimizi, geleceği hazırlamak zorundayız. Bakanlık olarak bu benim sorumluluğumda. Çalışmalarımızı bu şekilde sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

“Sayelerinde Sincan pırıl pırıl”

Bakan Işıkhan, “Sokaklarda, caddelerde biz evlerimizde rahat otururken şehri farklı bir şekilde dönüştüren, temizleyen, düzenleyen, ulaşımını sağlayan kıymetli emekçilerimize teşekkür ediyorum. Örneğin onlar olmasa ertesi gün sabah uyandığımızda böyle güzel pırıl pırıl bir Sincan göremezdik” dedi.

“Taksim kitlesel eylemlere açık değil”

1 Mayıs kutlamaları çerçevesinde Taksim Meydanı tartışmalarına da değinen Işıkhan, şöyle konuştu:

“İçişleri Bakanımız ve tüm valiliklerimiz açıkladı. Meydanlarda sendikalarımızın, konfederasyonlarımızın 1 Mayıs'ı kutlamasına hiçbir engel bulunmamakta. Örneğin Taksim Meydanı, tüm sendikalarımıza, konfederasyonlarımıza açık. Belirli bir program doğrultusunda çelenk koyarak, saygı duruşunda bulunarak, günün anlamı ve önemini belirterek tüm sendika başkanlarımız orada bulunabilir. Ama kitlesel eylemlere, art niyetli marjinal gruplara açık değil. Bazen eleştiriler geliyor ama biz sendikalarımızın bu önemli gününü orada kutlamalarını zaten sağlıyoruz. Ama bu süreçte marjinal ve art niyetli gruplara da asla izin vermememiz lazım. Bizim için vatandaşımızın güvenliği çok önemli. Biz güvenliği sağlayamadığımız takdirde onlara da izin veremeyiz. Yarın 103 merkezde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutlayacak emekçi kardeşlerimi buradan selamlıyorum.”

Bakan Işıkhan, programını takip eden basın mensuplarının da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutlayarak, kendilerine görevlerinde başarı diledi.

Yorumlar (0)