Tunus'tan İsrail'e yalanlama

Tunus Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarından bir heyetin İsrail'i ziyaret ettiğine dair İsrail kaynaklı haberlerin yalan olduğunu duyurdu.

DÜNYA 30.10.2019, 08:29
Tunus'tan İsrail'e yalanlama

Tunus, vatandaşlarından bir grup heyetin İsrail'i ziyaret etmediğini, "Tunuslu heyetin İsrail'i ziyaret ettiğine" ilişkin yayınların tamamen yalan olduğunu açıkladı.

Filistin davası siyaset malzemesi değildir

Tunus Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Filistin davasının ülkenin iç siyaset malzemesi olarak kullanılmaması çağrısında bulunuldu.

Sosyal medyada kullanılan, "Tunuslu gençlerin İsrail ziyareti"ne ilişkin bilgilerin tamamen asılsız olduğunun atı çizildi. 

Heyet, Avrupa heyeti çıktı!

Tunus Dışişleri Bakanlığı, yapılan inceleme sonunda, söz konusu ziyaretin bir Avrupa heyetine ait olduğu ve heyette bulunan Tunus asıllı bayanın Belçika'da bir partinin üyesi olduğu açıklandı.

Tunuslu tanınmış medya mensubu Burhan Biseyyis, Facebook'taki sayfasından "Avrupa Parlamentosu çatısı altında düzenlenen gençlik barışı programı çerçevesinde 27 Ekim Pazar günü Tunuslu gençlerden oluşan bir heyet Brüksel'den Tel Aviv'e gitti" şeklinde bir paylaşım yapmıştı.

Tunuslular, söz konusu ziyarete karşı çok büyük tepki göstermişti.

Diğer taraftan yeni seçilen Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Parlamento'da düzenlenen yemin töreninde yaptığı konuşmada İsrail'e tepkisini dile getirerek, Tunus'un daima Filistinlilerin haklı davalarının yanında olmaya devam edeceğinin altını çizmişti.

Yorumlar (0)
12
açık