Ruslardan Çernobil tepkisi

Rusya Komünist Partisi, Sovyetler Birliği döneminde yaşanan nükleer felaketi işleyen Çernobil dizisinin Rusya’da yasaklanmasını istedi.

DÜNYA 14.06.2019, 00:54 Hakan Öksüz
Ruslardan Çernobil tepkisi

Rusya Komünist Partisi, Rusya Federasyonu Bilgi, Teknoloji ve Bilişim Ofisine (Roskomnadzor) yaptığı resmi başvuru ile tüm dünyada büyük yankı uyandıran ‘Çernobil’ dizisinin Rusya’da yasaklanmasını talep etti.

Batılı ülkelerin diziyi Rusya’ya karşı kara propaganda yürütmek için kullandığını iddia eden Rusya Komünist Partisi İcra Kurulu Başkanı Sergey Malinkoviç diziye ilişkin Federasyonu Bilgi, Teknoloji ve Bilişim Ofisine (Roskomnadzor) başvuru yapıldığını duyurdu.

"FACİA GERÇEK AMA..."

Dizinin baştan aşağıya Sovyetler Birliği ile ilgili kara propagandayla dolu olduğunu belirten Malinkoviç, “Çernobil faciası bir gerçek. Fakat HBO kanalı bu felaketi ideolojik hedef haline getirdi” ifadelerini kullandı.

"DİZİDEKİ HİKAYE UYDURMA"

Dizide bahsi geçen birçok durumun yalan olduğunu aktaran Malinkoviç, dizi detaylarındaki kronolojinin, bilgilerin ve hikayenin bütününün uydurma olduğunu öne sürdü.

Malinkoviç Çernobil dizisinin Rusya’da yasaklanması ve dizinin yapımcıları ile ilgili başvuru yaptıklarını söyledi.

ÇERNOBİL FACİASI

26 Nisan 1986 yılında Ukrayna’ya bağlı Çernobil kentinde bulunan nükleer santralde büyük bir patlama yaşanmış ve bu kazanın ağır sonuçları sadece Ukrayna, Belarus ve Rusya’yı değil, Doğu Avrupa, Karadeniz ve Türkiye gibi birçok ülkede hissedilmişti.

Yorumlar (0)
açık