Kaşıkçı cinayetinin raporu açıklanacak!

Birleşmiş Milletler Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin bir rapor hazırladı. BM, o raporun bugün açıklanacağını duyurdu.

DÜNYA 19.06.2019, 09:28 19.06.2019, 09:33
Kaşıkçı cinayetinin raporu açıklanacak!

Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard'ın Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti hakkında hazırladığı raporun bugün açıklanacağı duyuruldu. 

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR), gazeteci Kaşıkçı cinayetine ilişkin 'devletler ve bireylerin sorumluluğu ve devletlerin attığı adımlar' konusunda Callamard'ın uluslararası insan hakları soruşturması yürüttüğünü açıkladı. 

Açıklamada, Callamard'ın soruşturmaya ilişkin elde ettiği bulgulara ilişkin raporun, bugün OHCHR internet sitesinde açıklanacağı belirtildi. 

Callamard'ın, ayrıca, raporu gelecek hafta BM Cenevre Ofisi'nde başlayacak İnsan Hakları Konseyinin 41'inci oturumu kapsamında 26 Haziran'da Konsey'e sunacağı duyuruldu. Callamard, aynı gün BM Cenevre Ofisi'nde TSİ 14.00'te rapora ilişkin basın toplantısı gerçekleştirecek.

Özel Raportör Callamard, 28 Mart'ta yaptığı yazılı açıklamada, Kaşıkçı'nın katillerinin kamuya açık yargılanmasına ilişkin çağrıda bulunmuş, cinayete ilişkin soruşturma ve yasal sürecin şeffaf olmaması nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermişti. 

Ne olmuştu?

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018'de girdiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmüştü. 

Orta Doğu'nun en etkin gazetecilerinden biri olan Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı'nın, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesi ve sonrasında yaşananlar, Türkiye ve dünya kamuoyunda sık sık gündeme geliyor. 

Cinayetin üzerinden geçen sürede Kaşıkçı'nın ne zaman, nerede ve nasıl öldürüldüğüyle ilgili bilgilere ulaşıldı ancak cesedinin nerede olduğu konusunda hala bir sonuca varılamadı. 

Cinayeti Suudi Arabistan mı tasarladı?

Amerikan Washington Post gazetesine göre, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), Kaşıkçı cinayetinin emrini Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman'ın verdiği sonucuna ulaşmıştı. 

BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, Kaşıkçı cinayetine yönelik uluslararası soruşturma kapsamında 28 Ocak-3 Şubat'ta Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyarete yönelik yazılı açıklamada bulunmuştu. 

Callamard, açıklamasında, "Türkiye'deki görevim sırasında toplanan deliller, Kaşıkçı'nın, Suudi Arabistan Devleti yetkilileri tarafından acımasızca ve önceden tasarlanmış cinayete kurban gittiğini gösteriyor." ifadesine yer vermişti.

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu