İlhak alçaklığında geri adım yok!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "İlhak planında geri adım atılmayacak" dedi.

DÜNYA 25.05.2020, 17:48
İlhak alçaklığında geri adım yok!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, uluslararası kamuoyundan gelen tepkilere rağmen uluslararası hukuku hiçe saymaya ve dünyaya meydan okumaya devam ediyor. Binyamin Netanyahu, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin "ilhak" planında değişikliğe gitmeyeceklerini duyurdu.

Partisi Likud'un grup toplantısında konuşan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin "İsrail'e ilhak" planı hakkında açıklamalarda bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın açıkladığı sözde Orta Doğu barış planına değinen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "Yahuda ve Samira'da (Yahudilerin Batı Şeria'ya verdiği isim) egemenliğimizi uygulamak için 1948'den bu yana elimize geçmeyen bir fırsata sahibiz ve bunun kaçmasına izin vermeyeceğiz." diye konuştu.

1 Temmuz'da başlıyor

Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin 1 Temmuz'dan itibaren İsrail'e "ilhakına" başlanacağını söyleyen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bu tarihte değişikliğe gitmeyeceklerini belirtti.

Sözde Yüzyılın Anlaşması!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği tek taraflı basın toplantısında açıkladığı ve "Yüzyılın Anlaşması" adını verdiği sözde Orta Doğu barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri bulunuyor.

Amerikalı ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak komisyon sözde barış planının ardından söz konusu bölgelerin "ilhakı" için Batı Şeria'da haritalandırma sürecine girişmişti.

Benny Gantz ile anlaşmıştı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz'ın imzaladığı koalisyon anlaşmasına göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu 1 Temmuz'dan itibaren Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'nin "ilhakını" kabine veya Meclisin onayına sunabilecek.

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu