Filistinli gruplar toplanmaya hazırlanıyor

Filistinli gruplar Gazze'de bir araya gelme hazırlığı yapıyorlar.

DÜNYA 29.01.2020, 06:56
Filistinli gruplar toplanmaya hazırlanıyor

FKÖ (Filistin Kurtuluş Örgütü) Yürütme Komitesi Üyesi Azzam el-Ahmed, Filistinli grupların yakın bir zamanda Gazze'de bir toplantı düzenlemeyi planladığını açıkladı.

FKÖ Yürütme Komitesi Üyesi Azzam el-Ahmed, Ramallah'ta düzenlediği basın toplantısında, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın kendisine tüm Filistinli grupların katılacağı bir toplantıyı organize etme görevi verdiğini kaydetti fakat toplantının tarihine ilişkin bilgi vermedi.

Toplantıya Hamas ve İslami Cihad'ın da katılacağını ifade eden Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Komitesi Üyesi Azzam el-Ahmed, böylelikle Filistin iç siyasetinde yeniden birlik sağlanması için fiili olarak adım atılmış olacağını belirtti.

Hamas ve İslami Cihad'dan temsilciler yıllardan sonra ilk defa dün, Amerika Birleşik Devletleri'nin sözde barış planının ele alındığı Ramallah'taki toplantıya katılmıştı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye'nin kendisini telefonla aradığını ve "yeni bir sayfa açma ve Gazze'de bir toplantı düzenleme konusunda anlaştıklarını" belirtmişti.

Fetih ve Hamas arasında 2007 yılından bu yana devam eden siyasi bölünmüşlük, varılan pek çok anlaşmaya rağmen sona erdirilememişti.

Yorumlar (0)
24
açık