Çin'den ABD'ye buz gibi mesaj

Çin’den Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgili ithamlarına "nükleer cevap" verdi. Çin Komünist Partisi’nin resmi yayın organı Global Times’taki yazıda “Çin’in nükleer savaş başlıklarını 1000’e yükseltmesi lazım” ifadesi kullanıldı.

DÜNYA 09.05.2020, 10:56
Çin'den ABD'ye buz gibi mesaj

ABD-Çin arasında Covdi-19 (yeni tip koronavirüs) salgınının yayılmasına ilişkin karşılıklı açıklamalar dozunu artırırken, ÇKP'nin (Çin Komünist Partisi) İngilizce yayın yapan resmî yayın organı Global Times’ta Soğuk Savaş dönemini hatırlatacak bir yazı yayınlandı.

Global Times’ın genel yayın yönetmeni Hu Xijin’in imzasıyla yayınlanan “Çin’in nükleer savaş başlıklarını 1000’e yükseltmesi lazım” başlıklı yazıda, Pekin'in, ABD yönetiminin politikaları karşısında nükleer caydırıcılık stratejisine ağırlık vermesi gerektiği vurgulandı.

Yazının, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın salgını Pearl Harbor ve 11 Eylül ile kıyaslayıp “saldırı” tanımlaması yapmasından hemen sonra yayınlanması dikkat çekti. Yazıda, nükleer başlıklarla ilgili tartışma için zaman olmadığı ve hızlı adımlar atılması gerektiği ifade ediliyor.

2019 yılında, Çin Halk Cumhuriyeti’nin 70. kuruluş yıldönümünde, ilk kez Çin'in sahip olduğu nükleer füze envanteri görücüye çıkarılmıştı.

Büyük cephanelik gerek

Yazısında “Çin kısa zamanda sahip olduğu nükleer başlık sayısını 100’e yükseltmeli. En az 100 tane Dongfeng-41 kıtalararası balistik füze sistemine sahip olmalı.” diyen Global Times’ın genel yayın yönetmeni Hu Xijin, ABD’ye açıkça gözdağı verdi.

Global Times’ın genel yayın yönetmeni Hu Xijin, Pekin’in nükleer silahlara ilk başvuran olmama konusuna bağlı olduğunu fakat ABD’nin Çin’e yönelik stratejik ihtirasları ve hedeflerini engellemek için daha büyük bir nükleer cephaneliğe ihtiyaç olduğunu söyledi.

Caydırıcılık

“Nükleer savaş başlıklarını kullanışsız sanmayın" ifadesini kullanan Global Times’ın genel yayın yönetmeni Hu Xijin, ABD’li elitlerin Çin’e karşı davranışlarını şekillendirmekte caydırıcı araç olarak her gün kullanıldığı değerlendirmesini yaptı.

Barışçıl birlikte yaşam için dilenilmeyeceğini söyleyen Global Times’ın genel yayın yönetmeni Hu Xijin, bunun ancak stratejik araçlarla hayata geçirileceğini belirterek, Amerika'nın sadece güce dayalı artan irrasyonel politikaları karşısında bu yaklaşımın doğru olacağını kaydetti.

Hu Xijin, Çin'in elindeki nükleer silahları yeterli gören Çinli uzmanları da “Çocuklar gibi saf olmakla” itham etti.

Donald Trump çark etti

Diğer taraftan geçtiğimiz haftalarda Çin’in koronavirüsünü kasten geliştirerek dünyaya yaydığını öne süren ABD Başkanı Donald Trump çark etti.

Başkan Trump, “Çin kasten virüsü yaymadı” ifadesini kullandı. ABD Başkanı Trump daha önce salgın için "saldırı" tabirini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
27
açık