Türk astronot Gezeravcı uzay istasyonuna giriş yaptı! İşte ilk açıklama

Astronot Alper Gezeravcı'yı taşıyan kapsülün Uluslararası Uzay İstasyonu'na yolculuğu tamamlandı. Gezeravcı ile birlikte 3 astronotun daha bulunduğu Dragon kapsülü uzay istasyonu ile kenetlendi. Kenetlenme sonrasında astronotların istasyona geçiş işlemleri de tamamlandı. Gezeravcı, karşılama töreninde yine "İstikbal göklerdedir" dedi.

BİLİM-TEKNOLOJİ 20.01.2024, 10:55 20.01.2024, 16:55 Hakan Öksüz
Türk astronot Gezeravcı uzay istasyonuna giriş yaptı! İşte ilk açıklama

Alper Gezeravcı, uzaya çıkan ilk Türk astronot olarak ülkeye büyük gurur yaşattı. Gezeravcı'nın da içinde bulunduğu Axiom-3 (Ax-3) ekibini taşıyan Dragon uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) kenetlendi. Yaklaşık 36 saat süren uzay yolculuğunun ardından kapsül UUİ ile birleşti.

Uzay aracının kenetlenmesinden sonraki tüm işlemlerin tamamlanmasıyla Axiom-3 (Ax-3) ekibi istasyona girdi.

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda Axiom-3 ekibi için düzenlenen karşılama töreni canlı yayınlandı.

Gezeravıçı Uzay İstasyonundan Türkçe Seslendi

Gezeravcı karşılama töreninde yaptığı İngilizce konuşmasında şunları söyledi:

"Çok teşekkür ederim. Öncelikle yedi kişilik keşif ekibine gösterdiğiniz nazik misafirperverlik için teşekkür etmek istiyorum. Aslında bizi kapıda bekliyorlardı. Bu bizim için çok güzel ve nazik bir karşılamaydı. Son 8 aylık eğitim döneminde buraya gelebilmemiz için gösterdikleri büyük çaba için herkese ve UUİ'ye güvenli bir şekilde seyahat edebilmemiz için katkı sağlayan tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyorum. Türkiye olarak tarihimizde bir ilke adım atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ve buradaki bilim ve araştırma çalışmalarına katkıda bulunmak için sabırsızlanıyoruz."

Daha sonra uzay istasyonundan Türkçe de seslenen Gezeravcı, "Türkiye Cumhuriyeti'ni kurarak bizlere emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, bu vatan için canını veren tüm şehitlerimize, buraya adım atmamızı sağlayan güçlü iradesiyle devletimize ve milletimize şükranlarımı sunuyorum. İstikbal göklerdedir." dedi.

Törenin son kısmında ise astronotların yakalarına rozet takıldı.

Ankara ve İstanbul'da dev ekranlardan izlenebilecek

Tarihi anlar Ankara Kızılay ile İstanbul Taksim meydanlarına kurulan dev ekranlarda izleneniliyor. 

İstasyonda halihazırda bulunan  Rus, ABD'li, Japon ve Danimarkalı 7 astronot bulunuyor. Gezeravcı ve ekibiyle bu sayı 11'e çıkmış olacak.

Gezeravcı, uzay istasyonunda geçireceği 14 gün boyunca 13 farklı deney gerçekleştirecek.

Yorumlar (0)