Bu illerde yaşayanlar dikkat! Meteoroloji'den sağanak ve kar yağışı uyarısı

Meteoroloji’den yapılan uyarıda bazı illerde karla karışık yağmur ve kar yağışı beklendiği kaydedildi.  

YAŞAM 10.03.2024, 09:33 Şeyda Gül
Bu illerde yaşayanlar dikkat! Meteoroloji'den sağanak ve kar yağışı uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), 10 Mart Pazar gününe ilişkin hava tahmin raporunu yayımladı. Buna göre, yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde parçalı ve çok bulutlu bir hava hakim olacak. Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun doğusu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Ordu'nun iç kesimlerinin aralıklı yağışlı geçeceği kaydedilen raporda, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceğinin öngörüldüğü ifade edildi.

Karla karışık yağmur bekleniyor

Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması öngörülüyor. Bu sebeple özellikle Diyarbakır, Urfa, Samsun ve Trabzon'da sağanak beklenirken, Erzurum, Kars ve Van'da yaşayanlar, olumsuz hava koşullarına karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyarıldı.

Sis ve çığ tehlikesi uyarısı

Bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi görüleceği tahmin edildiği kaydedilen uyarıda, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunduğu ifade edildi. Meteoroloji’den yapılan uyarıda, “Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarında çığ tehlikesi bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

Hava sıcaklığı

Ülkenin kuzeybatı ve güneydoğu kesimlerinde 1 ila 3 derece artacağı düşünülen hava sıcaklığının, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı belirtildi. Batı kesimlerde mevsim normalleri civarında seyretmesi öngörülen sıcaklıkların iç ve doğu kesimlerde yer yer mevsim normalleri altında seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgar

Genellikle kuzeyli, Marmara'da güneyli yönlerden hafif esmesi beklenen rüzgarın, ara sıra orta kuvvette eseceği öngörülüyor.

Yorumlar (0)