Bereket yağmurları, hüsrana uğrattı! Bakanlıktan cevap bekliyorlar

Osmaniye’de geçtiğimiz günlerde etkili olan aşırı yağış ve rüzgar, tarım arazilerinde ekili olan ürünlere zarar verdi.

TARIM 06.05.2024, 13:03 07.05.2024, 17:26 Melina Ay
Bereket yağmurları, hüsrana uğrattı! Bakanlıktan cevap bekliyorlar

Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde 3 gündür aralıklı olarak devam eden sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. Dün yaşanan yağışların ve rüzgarın ardından ilçede ekili olan arpa ve buğday ekinleri zarar gördü. Ziraat odasının ve İlçe Tarım Müdürlüğüne bağlı ekipler sahada hasar tespit çalışması yapmaya başladı. Bazı çiftçilerin TARSİM sigortası olması, sigorta eksperlerinin zararı tespit etmesi sonucunda umut ışığı oluştururken, sigortası olmayan çiftçiler ise İlçe Tarım Müdürlüğüne bağlı ekipler Tarım ve Orman Bakanlığı’na raporlar sundu. Mağdur olan çiftçiler bakanlıktan gelecek cevabı bekliyor.

“15 gün sonra hasat yapacaklardı”

Osmaniye’nin deprem bölgesinde olduğunu TARSİM’i olmayan vatandaşlara devletimizin sahip çıkmasını bekleyen çiftçi Bilal Mülayim, “Son bir haftadır yoğun yağışlar ve rüzgarla birlikte buğday, arpa ve tahıl ürünlerimiz zarar gördü mağduriyetimiz bulunmaktadır. Bazı bölgelerimizde çoğunlukla ekinlerimiz yattı. 15 gün sonra hasat yapacaktık ama ürünlerimiz zarar gördü. İlçe tarım müdürlüğünden yetkileri çağırdık tarlalarımızı gezdiler inceleme yaptılar. TARSİM sigortası olmayan çiftçilerimize İlçe tarım Müdürlüğü ekipleri rapor tutup dosya hazırlayarak bunları sunacaklarını ellerinden gelen yardımı yapacaklarını söyledi. Bölgemiz diğer iller gibi deprem bölgesi olduğundan dolayı TARSİM’i olmayan çiftçilerimize devletimizin kucak açmasını elimizden tutmasını bekliyoruz" açıklamalarına yer verdi.

Verimli ekinler mahvoldu

Ürünlerinin bu sene çok verimli olduğunu ama yağmur sonrası zarar gördüğünü söyleyen çiftçi Mehmet İşlek ise, “Hasat yapacaktık buğdaylarımız yağmur nedeniyle yattı zarar gördü. Zararımız büyük buğday kalmadı gibi bir şey yarısı zarar gördü. Buğdaylarımız çok güzeldi başağı da çok büyük ve verimliydi ama zarar gördü” diye konuştu.

Yorumlar (0)