“Ata tohumu memleket meselesi” diyerek yarım yüzyıldır bu işi yapıyor

Bayburt'ta organik tarım yapan 74 yaşındaki İsmail Öksüz, Ata tohumlarını korumak için Gez Hanları Ekolojik Tarım Deneme ve Üretim Merkezi’ni kurdu. 50 yıldır organik tarım yapan Öksüz, domates, fasulye, biber ve karpuz gibi ürünlerle yerli tohumların devamını sağlıyor. Yarım yüzyıldır çiftçilikle uğraşan Öksüz, 10 dönümlük arazisinde çeşitli sebze ve meyveler yetiştirerek ata tohumlarının korunmasına büyük bir özveriyle katkı sağlıyor.

TARIM 06.07.2024, 13:16 Melina Ay
“Ata tohumu memleket meselesi” diyerek yarım yüzyıldır bu işi yapıyor

Sahip olduğu seralarda domates, salata, karpuz, çilek, mısır, patates, fasulye, biber ve lahana gibi ürünleri organik yöntemlerle yetiştiren Öksüz, bu ürünlerin bir kısmını hem tüketim hem de satış amacıyla vatandaşlara sunuyor. Yaklaşık 50 yıldır organik tarım yapan Öksüz, ata tohumlarını korumak amacıyla Gez Hanları Ekolojik Tarım Deneme ve Üretim Merkez’ini kurdu ve bu yıl faaliyetlerini Aslandede köyünde sürdürüyor. Öksüz, ata tohumlarının ‘memleket meselesi’ olduğunu vurgulayarak, bu mirası gelecek nesillere aktarmayı kendine görev edinmiş. Bayburt’taki arkadaşlarıyla birlikte, ata tohumlarının korunması amacıyla Gez Hanları Ekolojik Tarım Deneme ve Üretim Merkezini kurarak bu alanda çeşitli projeler yürütüyor.

Tohumların genetik saflığını koruyor

Ata tohumlarının korunmasına yönelik çalışmalarını geniş bir yelpazede sürdüren Öksüz, çeşitli fasulye türleri, biber çeşitleri ve farklı domates ile salata tohumlarıyla ekim yapıyor. Tohumların genetik saflığını koruyarak, yerli tarımın devamını sağlamayı amaçlıyor.

Tarım il Müdürlüğü ile işbirliği içerisindeler

Öksüz, Bayburt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile yakın bir iş birliği içinde çalıştığını belirterek, desteklerinden ötürü müdürlüğe teşekkür etti. Tarım İl Müdürü’nün kendilerine önemli destekler sunduğunu ve bu yardımlar sayesinde projelerini daha etkili bir şekilde yürütmeye devam ettiklerini ifade etti.

Yorumlar (0)