Beklenen olmadı, üretimden vazgeçtiler

Türkiye'nin kekik üretiminin büyük bir kısmının gerçekleştiği Denizli'de, üreticiler hayal kırıklığına uğradı. Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, düşük kekik fiyatlarının ve emeğin karşılığını alamamanın bazı üreticileri kekik yetiştirmekten vazgeçmeye ittiğini ifade etti.

TARIM 09.05.2024, 10:29 10.05.2024, 09:14 Melina Ay
Beklenen olmadı, üretimden vazgeçtiler

Denizli'de kekik üreticileri hayal kırıklığına uğradı. Dünyanın en büyük kekik üreticisi olan Denizli'de, çiftçiler ellerinde kalan kekikleri satamazken, birçok üretici başka ürünlere yönelmeye başladı. Geçtiğimiz yıl kekiğin kilogramı 13 TL ile 15 TL arasında satılırken, üreticiler artık ürettikleri üründen zarar etmeye başladı

“Üreticiyi hayal kırıklığına uğrattı”

Konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, “Kekikteki piyasa üreticiyi hayal kırıklığına uğrattı. Şu anda kekik üreticisi gübreleme, ilaçlama ve sulama işlemlerini yürütüyor. Üretici bir umut daha bekliyor. Fiyat konusunda üretici iki yıldır mağdur durumda. Pamukkale İlçesi Gözler bölgesinde, Buldan, Güney ‘de bazı ekimi olan üreticiler tarlasını bozarak tütüne yönelmeye başlayanlar var. Kekik üreticisi bu yıl ürününü 12 TL ila 15 TL arasında satabildi. Maliyet rakamları altında olunca üretici üretimden soğudu. Ayrıca Lisanslı depoculuk eksikliği ve Kekik Borsası’nın Denizli’de olmaması nedeniyle üretici özel sektörle baş başa kalmıştır” dedi.

Yorumlar (0)