Depremin izlerini sporla aşıp, Türkiye şampiyonu oldular

Hatay’da yaşayan Berat Musab Tümay (19) ve Hüseyin Öztürk (16), depremin ardından antrenmanlarını aksatmadan Alpagut sporunda Türkiye şampiyonu olmayı başardılar.

SPOR 24.03.2024, 12:54 25.03.2024, 11:02 Melina Ay
Depremin izlerini sporla aşıp, Türkiye şampiyonu oldular

Kahramanmaraş merkezli depremde en büyük yıkım Hatay'da olmuş, yaklaşık 25 bine yakın insan vefat etmişti. Asrın felaketinde binlerce vatandaşın da hayatı olumsuz etkilenmişti. Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde yaşayan Berat Musab Tümay ve Hüseyin Öztürk, deprem sonrası yaşadıkları travmayı spora olan tutkuları ile aştılar. Kısa bir ara sonrasında antrenmanlarına geri dönen genç sporcular, Alpagut Türkiye Şampiyonası'nda Türkiye Şampiyonu oldular.

"Depremden 2 ay sonra antrenmanlara başladık"

Alpagut sporunun ülkede yeni tanınmaya başladığını söyleyen Berat Musab Tümay, "Yaklaşık 11 yıldır dövüş sporları 3 yıldır ise Alpagut sporunu yapıyorum. En son yapılan Alpagut Türkiye Şampiyonasında 'Caymaz' branşında Türkiye Şampiyonu oldum. Alpagut ülkemizde 2010 yılında açılan ve yeni yeni tanınan bir spordur. Hatay'da büyük bir deprem yaşamamıza rağmen 2 ay ara verip tekrardan antrenmanlarımıza ve maçlara gitmeye başladık. Bu maçlardan güzel dereceler elde ettik. Bugüne gelmem de ise annem ve babamın çok emeği var. İnşallah kendimi ve takımımı daha güzel yerlerde görürüm" dedi.

“Sonraki hedefim dünya şampiyonu olmak”

Alpagut sporunu tüm dünyaya duyurmak istediğini belirten Hüseyin Öztürk, "3 yıldır dövüş sporlarıyla uğraşıyorum. Son 1 yıldır Alpagut Turan dövüş sanatıyla uğraşıyorum. Büyük bir deprem yaşamamıza rağmen sporumuzu bırakmadık. Antrenmanlarımıza gelmeye devam ettik. Ankara'da olan Türkiye Şampiyonasında 'Caymaz' branşında 1'inci oldum. Bir sonraki hedefim dünya şampiyonu olmak ve Alpagut Turan dövüş sanatını tüm Dünya'ya duyurmak istiyorum" diye konuştu.

Yorumlar (0)