Meral Akşener'den yerelde 4 soruna çözüm önerileri

İYİ Parti lideri Meral Akşener, partisinin seçim beyannamesini açıkladı. İYİ Parti lideri Akşener,"İttifak düzenine de dayatma siyasetine de hayır diyoruz. Hür ve müstakil bir siyaset vaat ediyoruz" diyerek Türkiye'nin yaşadığı dört temel soruna dikkat çekti. Yoksulluk, deprem hazırlıkları, kentsel dönüşüm rantı ve sığınmacı sorununa dikkat çeken Akşener, bunlar için çözüm önerilerini de sıraladı.

SİYASET 24.02.2024, 15:17 Hanife
Meral Akşener'den yerelde 4 soruna çözüm önerileri

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ATO Kongre Merkezi'nde partisinin "2024 Yerel Seçim Beyannamesi ve Belediye Başkan Adayları Tanıtım Toplantısı"nda konuştu.

Partisinin seçim beyannamesini açıklayan ve belediye başkan adaylarını tanıtan Akşener gündeme ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

İşte Akşener'in konuşmasının satırbaşları:

"İlk günden beri milletimizin bastırılan sesini duyurmak için, hürriyet vurulan prangaları kırmak için yanımdasınız. İyi ki yanımdasınız.

Bugüne kadar tehditle, baskıyla yolumuzu kesebileceklerini sandılar. İftirayla, dedikoduyla gücümüzü kırabileceklerini sandılar. Bugüne kadar hiçbiri, hiçbir zaman başaramadı. Her türlü tuzağa, dümene rağmen biz hala buradayız.”

‘Biz oy uğruna cumhuriyet düşmanlarıyla uzlaşmayız’

“Hakaretlerle, yalanlarla, iftiralarla, sansürlerle, operasyonlarla milletimizle aramıza girmeyi başaramazlar. “ diyen Akşener, “Biz milletimizi oy uğruna birbirine düşürenlere benzemeyiz. Biz oy uğruna milletin hakkına girenlere de benzemeyiz. Biz oy uğruna Cumhuriyet düşmanlarıyla uzlaşı peşinde koşmayız. Milletimize ihanet edenlerle yoldaşlık etmeyiz. Atatürk'e beddua edenlerle kol kola yürümeyiz.” İfadelerine yer verdi.

Türk siyasetinde birbirinin zıttı gözükenlerin birbirinin sureti olduğu bir girdaba girdiğini ve birbirine laf yetiştirenlerin birbirleri sayesinde ayakta kaldığı kayıkçı kavgasının sürdüğünü belirten Akşener, “Birbirine düşman olanların, varlıklarını birbirine borçlu olduğu tahterevalli düzenine sıkıştırılıyor.” dedi.

"İttifak düzenine hayır diyoruz"

“Adına ittifak sistemi dedikleri milletsiz bir siyaset düzlemi ülkemizi esir aldı.” diyen Akşener, bu sistemin Türk siyasetini “ucubeleştirdiğini” ve milletin iradesine “pranga vurduğunu” ileri sürdü. Akşener, “Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nin ortaya çıkardığı bu düzlemde iktidarla ana muhalefet aynı masada oturmuş Türkiye'nin yıllarını afiyetle yemenin peşindeler. İYİ Parti olarak bu ucube sisteme hayır diyorsak, bugün de hayır diyoruz. İttifak düzenine de dayatma siyasetine de hayır diyoruz. Hür ve müstakil bir siyaset vaat ediyoruz. Kutuplaşmanın konforunu sürenleri rahatsız ediyoruz… Verdiğimiz rahatsızlıktan memnunuz.”

" Cumhuriyetimizi yozlaştıranlara mecbur değilsiniz "

Sesi duyulmayanları sesi olacaklarına dair söz verdiklerini belirten Akşener, “Siyaseti milletin dertleriyle buluşturacağız. Soframıza el uzatanlara, geleceğimizi karartanlara, maneviyatımızı sömürenlere mecbur değilsiniz. Atatürk'ün mirasını kirletenlere, Cumhuriyetimizi yozlaştıranlara mecbur değilsiniz. Biz bu yola çıkarken milletimize sesi duyulmayanları sesi olacağımıza söz verdik. Dilsiz şeytanlardan olmayacağımıza, milletimizin hakkını yedirmeyeceğimize söz verdik. Tüm tahakkümleri yıkacağımıza, hürriyetin bekçisi olacağımıza söz verdik.”

4 TEMEL SORUNA ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Akşener konuşmasında ülke sorunlarına ve bu sorunlara nasıl çözeceklerine dair de açıklamalarda bulundu.

“4 temel soruna nasıl çözümler sunacağız” diyen Akşener önerilerini tek tek şöyle sıraladı:

Ekonomi sorunu

-Birinci temel sorun yoksulluk. Bugün milletimiz gittikçe büyüyen yoksulluk sarmalıyla karşı karşıya. İYİ Parti olarak, şehirlerimizde yoksullukla mücadelenin odağına gençleri, kadınları, çocukları ve emeklileri alıyoruz.

-Yurt imkanları sunacağız. Hiçbir gencin KYK borcu derdine düşmemesi için sosyal sorumluluk projelerine katılan gençlerin borçlarını biz ödeyeceğiz.

-Yönettiğimiz belediyelerdeki okullarda sabah ve öğlen olmak üzere ücretsiz yemek imkanı sunacağız. Kadın girişimciler aracılığıyla temin edeceğiz.

- Kadın destek merkezleriyle her konuda kadınların yanlarında olacağız. Emeklilerimiz için gelirine destekler sunacağız.

SIĞINMACI SORUNU ÖNERİSİ

"Tabelalara standart getireceğiz"

-Türkiye artık bir sığınmacı cenneti. Bir kaçak ve sığınmacı istilasıyla karşı karşıyayız. Milli Göç Doktrinimizi hayata geçirmek için ilk adımı belediyelerde atacağız. Belediyelerde tabela standartları getireceğiz. Hem kent estetiğini koruyacağız hem yabancı tabela asılmasının önüne geçeceğiz.

-Kent dokumuza, demografimize sahip çıktığımız için özür dileyecek değiliz. İYİ Parti olarak kaçak ve sığınmacıların gettolar oluşturup, işletmelerle birbirlerine hizmet ettikleri minyatür Suriyeler kurmalarına asla izin vermeyeceğiz.

-Yönettiğimiz belediyelerde yeni imar planları oluşturup ivediyle uygulayacağız. Kaçak ve sığınmacı gettolarında kentsel dönüşüm çalışmaları başlatacağız.

DEPREM İLE MÜCADELE ÖNERİSİ

"Kentleri depreme dirençli hale getireceğiz"

-Deprem ülkemizin bir gerçeği. Büyük bir risk altında yaşamak zorunda bırakılıyoruz. Uzmanlar İstanbul depremi konusunda uyarıyor. İstanbul'da yaşanacak bir felaket Türkiye'yi de Türkiye ekonomisini de yıkıp geçer. Durumun ciddiyetine rağmen yöneticiler önlem almak, harekete geçmek yerine üç maymunu oynadıklarından, depreme karşı ne kadar da hazırlıksız bırakıldığımız gerçeğiyle yüzleşiyoruz. Geçtiğimiz yıl yaşadığımız o büyük acı o kadar tazeyken deprem konusu ciddiye alınmıyor.

-Üçüncü sorun deprem tehlikesi karşısındaki ciddiyetsizlik, beceriksizlik ve ihmalkarlık olacak. Güvenli şehirler inşa edeceğiz. Şehirlerimizi fiziksel, toplumsal yapısıyla birlikte dirençli hale getireceğiz. Bina dayanıklılığını artıracağız.

-Arazi kullanımı ve yer seçimlerine önem vereceğimiz gibi kamu binalarının dayanıklılık denetimlerine hız vereceğiz. Konut üretiminde yatay mimarinin yaygınlaşmasına öncülük edeceğiz.

"Kentsel dönüşümde rantı engelleyeceğiz"

-Dördüncü sorun şehirlerimizi tüketen rantiye yönetimi. Kentsel dönüşümü rantı değil, kamu yararını gözeten şeffaf ve katılımcı şekilde gerçekleştireceğiz.

-Rantçı ve fırsatçı yönetim anlayışına son vereceğiz. Yetkiyi aldığımız tüm belediyelerde yeşili betona çevirme sevdalılarının düzenini bozacağız.

-Ormanları yok etmeye çalışan hainlerin tezgahını bozacağız.

-1 Nisan'dan sonra İYİ Parti iktidarının ayak sesleri konuşulacak.

Yorumlar (0)