CHP’li başkan adayına MASKİ’den suç duyurusu

Yaptığı konuşmada suların asbest ve nitrat seviyelerinin yüksek olduğunu ifade eden CHP Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ferdi Zeyrek, hakkında MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından hukuki süreç başlatıldı.

SİYASET 06.03.2024, 20:06 07.03.2024, 18:05 Şeyda Gül
CHP’li başkan adayına MASKİ’den suç duyurusu

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, CHP Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ferdi Zeyrek’in projelerini açıkladığı lansman toplantısında içme suları ile ilgili yaptığı “Asbest ve nitrat oranları yüksek. Kanser maddesi içeriyor ve insan sağlığına çok zararlı. Öncelikle yapacağımız arıtma tesisleri ile şunu hedefliyoruz. Artık çeşmelerden akan su içilebilir hale gelecek” sözlerine ilişkin hukuki sürecin başlatıldığı duyuruldu. Dayanağı olmadan yapılan bu açıklamaların gerçekleri yansıtmadığı ifade edilen MASKİ açıklamasında, il genelinde içme ve kullanma suyu ile ilgili analizlerin hem Genel Müdürlük hem de yetkili kurumlar tarafından düzenli olarak yapılmakta olduğu belirtildi. Yapılan analizlerin kurum tarafından yakından takip edilmekte ve değerlendirilmekte olduğu kaydedilen açıklamada, “Yapılan analiz sonuçlarında bahsi geçen nitrat parametresinin tespit edilmediği ve ayrıca çok uzun yıllardır aynı su havzalarını kullanmamıza rağmen hiçbir dönemde nitrat parametresi görülmemektedir. 17.02.2005 tarih ve 25730 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 'İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik'te de asbest ile ilgili herhangi bir parametre bulunmamaktadır” denildi.

Ekipler görev yapmaktadır

Açıklamada, 17 ilçede bulunan klorlama dezenfeksiyon ekipleri tarafından mesai mefhumu gözetilmeksizin, düzenli olarak içme suyu depolarına klor tedariki ve içme suyu şebekesinde bakiye klor ölçümü, mikrobiyolojik ve bakiye klor uygunluğunun devamı için günlük bakiye klor takibi yapıldığı bilgisine yer verildi. Buna istinaden yetkili kurum tarafından 2022 yılında yapılan bakiye klor ölçümlerinde yüzde 96, 2023 yılında yüzde 98 ve 2024 yılı ilk üç ayında yapılan ölçümlerde bakiye klor başarı oranının yüzde 96 olduğu görüldüğü hatırlatılan açıklamada, “Klorlama ve dezenfeksiyon ekibine ek olarak, başta merkez Akpınar İçme Suyu Arıtma Tesisimiz olmak üzere il genelinde mevcutta bulunan içme suyu arıtma tesislerimizin; bakım, onarım ve kontrollerini yapmak üzere üç ekibimiz görev yapmaktadır” ifadelerine yer verildi. 

İnfiale yol açacak açıklamaların yapılması doğru değil

Ekiplerin program dahilinde mevcut tüm içme suyu arıtma tesislerini dolaşarak kimyasal eksiklikleri gidermekte olduğu belirtilen açıklamada, arıza giderimi, tesislerimizin fiziki temizlikleri ve tesis giriş-çıkış numunelerinin alınmasına müteakip ters yıkama işlemleri yapıldığı anlatıldı. “Dolayısıyla İçme Suyu Arıtma Tesislerimiz ile vatandaşlarımıza sağlıklı su temin edilmesi sağlanmaktadır. Dolayısıyla vatandaşlarımızın içme suyunu gönül rahatlığıyla tüketmelerinde herhangi bir sakınca bulunmamakta olup, kamuoyunu yanıltmamak adına bu tür söylemlerin araştırılarak yapılması ve ilgili kurumlardan bilgi alınması önem arz etmektedir” denilen açıklamada, bahse konu dayanağı olmayan açıklama ile ilgili hukuki sürecin başlatıldığı vurgulandı. Doğruluğu araştırılmadan yapılmış mesnetsiz söylem ve iddiaların yersiz olduğu belirtilen açıklamada, “Halkı yanlış bilgilendirmenin ve infiale yol açacak açıklamaların yapılmasının doğru olmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız” denildi.

Yorumlar (0)