CHP lideri Özel’den İYİ Parti'nin ittifak kararına ilk yorum: Eski dosttan düşman olmaz

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Özel Özel, İYİ Parti'nin ittifak kararına saygı duyduklarını belirterek “Eski dosttan düşman olmaz. Sakın, İYİ Parti'yle bir sıkıntımız olduğunu düşünmeyin” ifadelerini kullandı.

SİYASET 05.12.2023, 15:38 Şeyda Gül
CHP lideri Özel’den İYİ Parti'nin ittifak kararına ilk yorum: Eski dosttan düşman olmaz

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin TBMM Grup Toplantısında hitap etti. İYİ Parti'nin ittifak teklifini reddetmesine ilişkin yapacağı yorum merak edilen CHP lideri Özel, İYİ Parti'nin kararına saygı duyduklarını belirtti.

AK Parti camiasına başsağlığı diledi

Konuşmasında hayatını kaybeden AK Parti Artvin Gençlik Kolları Başkanı Doğukan İslamoğlu’na da değinen Özel, İslamoğlu’na Allah'tan rahmet, ailesine ve AK Parti camiasına başsağlığı dilediğini ifade etti.

Atatürk’ü saygıyla andı

5 aralık kadın hakları gününe değinen CHP lideri Özel, kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkının 5 Aralık 1934'te verildiğini hatırlattı. Özel, “Türk kadınına bu değeri veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü saygıyla yad ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Görevini bırakan belediye başkanları danışma kurullarında görev alacak

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ün 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde aday olmayacağını açıklayan Özel, böyle vedanın her siyasetçiye nasip olması temennisinde bulundu. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın da bayrağı teslim edeceğini söyleyen Özel, başarılı olup kendi isteğiyle görevini bırakan belediye başkanlarının CHP Genel Merkezi'nde danışma kurullarında görev alacaklarını vurguladı. Yeniden eski partisine dönen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ı da selamlayan CHP Genel Başkanı Özel, “Hoş geldin başkanım” diye seslendi.

Deprem öncesi güvenlik önlemleri

Dün Bursa’da gerçekleşen ve Marmara bölgesinde çok sayıda ilde hissedilen depreme ilişkin konuşan Özel, depreme karşı çıkarılan düzenlemelerin dirençli kentler oluşturmak için yetersiz olduğunu savundu. CHP lideri Özel, “Deprem odaklı kentsel dönüşüme hizmet etmeyen bir yaklaşım var” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti'nin ittifak kararı

İYİ Parti'nin ittifak kararını değerlendiren Özel, seçildiği günden itibaren Cumhur İttifakı karşısında tüm muhalefetin bir araya gelmesini ve yerel seçimlerde iş birliği yapmasını savunduğunu hatırlattı. “İttifak kelimesini kullanmadım çünkü o kelime yoruldu, yıprandı” ifadelerini kullanan Özel, bunun için hem bütün topluma hem de siyasi muhataplara çağrılar yaptıklarını söyledi. 30 Kasım Perşembe günü bu kapsamda İYİ Parti'nin Sayın Genel Başkanı Meral Akşener'i ziyaret ettiklerini açıklayan Özel, “Akşener'e 81 ilde aday çıkarma noktasındaki Genel İdare Kurulu kararlarından haberdar olduğumuzu, bu kararın gözden geçirilip olup olmadığını, mümkünse bir kez daha gözden geçirilmesini önerdim. Müzakereler sırasında teklifimizi sorulunca da 'Masa kuralım, oturalım konuşalım. İş birliği yapalım, birbirimize kazandıralım, Türkiye'ye kazandıralım' dedik” şeklinde konuştu.

Bütün örgütümüzden talebim şudur

Çok verimli bir toplantı yaptıklarına dikkat çeken Özel, dün Genel İdare Kurulu'nda konunun görüşüldüğünü söyledi. Kararın tüm seçim bölgelerinde tek başına girmeleri yönünde olduğunu vurgulayan Özel, alınacak her iki karara da saygılı olduklarının altını çizdi. Bu saygıyı muhafaza ettiklerini dile getiren Özel, İYİ Parti ile CHP'nin geçmişte çok önemli iş birlikleri, ittifaklar yaptığını hatırlattı. “81 il başkanını birbirimizden ayırmadığımız, gittiğimiz tüm ilçelerde ilçe başkanlarını kendimizden gördüğümüz çok önemli bir partidir. Ben yakasında güneş gördüm mü hemen iyi bir insanla karşılaştım derim” diyen Özel, “Bütün örgütümüzden talebim şudur” sözleriyle talebini açıkladı.

Eski dosttan düşman olmayacağının altını çizen Özel, “Sakın, İYİ Parti'yle bir sıkıntımız olduğunu düşünmeyin. İYİ Parti, iyi insanların partisidir, çağdaş insanların partisidir. Bundan sonra da birlikte çok şeyi başaracağımız iyi insanların partisidir. Bundan sonra ittifak arayışımızı toplumsal tabana yayacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)