Aday olması bekleniyordu: Gürsel Tekin CHP'den istifa etti

Bir süredir kulislerde CHP'nin Esenyurt'tan başkan adayı göstereceği konuşulan Gürsel Tekin partisinden istifa ettiğini açıkladı.

SİYASET 13.02.2024, 10:10 Şeyda Gül
Aday olması bekleniyordu: Gürsel Tekin CHP'den istifa etti

CHP'nin Esenyurt'tan başkan adayı göstereceği düşünülen Gürsel Tekin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda partisinden istifa ettiğini duyurdu. Cumhuriyet Halk Partisi’nin temel ilkelerinin tüzük ve programında yer aldığını anımsatan Gürsel Tekin, ne yazık ki geçen zamanda CHP’nin çağdaş uygarlığı hedefleyen, Türkiye’de iktidar olma ve halka hizmet etme amacına sahip Atatürkçü ve sosyal demokrat bir parti kimliğinden uzaklaştırılmış olduğunu savundu. “Hiçbir objektif koşul, liyakat ve ehliyetin olmadığı, parti içi hemşericilik, gruplaşma, ekipleşme ilişkileri ile makam ve mevkilerin dağıtıldığı ve partiye emek veren, partinin iktidar olması için çalışan insanların dışlandığını dile getiren Gürsel Tekin, Türkiye’de iktidar mücadelesi yerine parti içi iktidar mücadelesinin yeğ tutulduğunu söyledi. Tekin, “Parti hukukunun ve partimiz emekçilerinin haklarının yok sayıldığı, Genel Merkezin kendi açıkladığı kural ve talimatlara bile uymadığı, parti hukukuna ve açıklamalarına, ideoloji, ilke veya düşünce ile oluşan yoldaşlık ruhu yerine ahbap - çavuş, eş, dost, akraba ilişkilerinin her düzeyde belirleyici olduğu bir yapı haline dönüşmüştür” ifadelerini kullandı.

İstifa ediyorum

Partinin her makamında görev alma onuruna eriştiğini, her zaman sokakta, halkın içerisinde Türkiye’de iktidar olmak için çalıştığını hatırlatan Tekin, kendisi için ortaya çıkan bu tablonun acı ve üzüntü verici olduğunu vurguladı. Bu sebeple gençlik yıllarından beri hayatını adadığı, ilkelerini kalbine mühürlediği Cumhuriyet Halk Partisi’nden yine inandığı, uğruna yaşadığım ilkeler bunu emrettiği ve mevcut yapıda çalışma imkanım kalmadığı için büyük bir üzüntüyle istifa ettiğini açıkladı. Tekin, “Uğruna hayatımı adadığım ilkeler için çalışmaya devam edeceğim. Kamuoyuna saygıyla duyururum” açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)