Bayram tatilinin uzamasıyla tatil sezonu erken açılacak

Ramazan Bayramı tatili öncesindeki 1,5 gün kamu çalışanlarının idari izinli sayılması kararına ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, bu haberin turizm sektörünü hareketlendirdiğini duyurdu.

SEYAHAT 20.03.2024, 14:29 21.03.2024, 17:34 Şeyda Gül
Bayram tatilinin uzamasıyla tatil sezonu erken açılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün müjdesini verdiği bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasıyla birlikte tatil planları yapılmaya başlandı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, bayram tatilinin 9 gün olmasının turizm sektöründe memnuniyet yarattığını ifade etti. İşler, Şubat ve mart aylarında ramazan ve seçim nedeniyle rezervasyonların yavaşladığını belirtti.

Rezervasyonlarda hareketlilik var

Ara tatille birleşen bayram tatilinin uzamasının özellikle il dışında tatil planlama şansı verdiğini dile getiren İşler, dün alınan kararın etkilerini hemen gördüklerini söyledi. Rezervasyonlarda yüzde 10 civarında bir hareketlilik yaşandığını vurgulayan İşler, geçtiğimiz yılın bayram dönemine göre de yüzde 15 gibi bir artış beklediklerini kaydetti.

Ege Bölgesi'nde 5 milyar liralık bir hareketlilik bekleniyor

9 günlük bu Ramazan Bayramı tatili süresince Ege Bölgesi'nde 5 milyar liralık bir hareketlilik beklediklerini belirten İşler, bu seyahatlerden oluşan bir potansiyel, ekonominin çarklarını yağlayacak bir güç beklediklerini vurguladı. Turizm sezonunun da bu tatille başlayacağına dikkati çeken İşler, “Mayıs ayında başlayan turizm sektörü 9 günlük bu tatille bir ay öne çekilmiş olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Bazı tesisler yüzde 100 doluluk görülebilir

Bayram tatili rezervasyonlarının genelde 4 ve 5 gün şeklinde yapıldığını ifade eden İşler, geriye kalan günlerin aile büyüklerini ziyaret olarak programlandığını vurguladı. İşler, mevcut rezervasyonlarla otellerdeki doluluk oranlarının yüzde 60 civarında seyrettiğini anlattı. Bu kararla, özellikle misafirin beklentisini karşılayan tesislerde yüzde 100 doluluk beklediklerine dikkat çeken İşler, turizm sektörünün her sene kendini aşmayı hedeflediğine işaret etti.

Yeni bir rekor daha kırabilir

2023 yılında biz tüm zamanların en iyi rakamını yakaladıklarını anımsatan İşler, yeni hedefin 2024'te bir önceki rakamları geçebilmek olduğunu söyledi. “Her şey beklendiği gibi giderse 2024 tüm zamanların rekor yılı olacak. Bunun da en güzel göstergesi bu sene hem yılbaşı hem sömestri çok iyi geçti.” ifadelerini kullanan İşler, yabancı rezervasyonların akışkanlığının da çok iyi gittiğini belirtti. İşler, “Sezonu bir ay önce açacağımızı da dikkate alırsak 2024 yılında turizm sektörü yeni bir rekor daha kırabilir” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)