Ankara-İstanbul arası 80 dakikaya düşecek

İstanbul-Ankara arası süper hızlı tren projesine dair ayrıntılar paylaşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, saatte 350 kilometre hıza ulaşabilecek olan Süper Hızlı Tren ile Ankara-İstanbul arası seyahatlerin 80 dakikaya ineceğini ifade etti.

SEYAHAT 08.07.2024, 13:10 08.07.2024, 13:13 Şeyda Gül
Ankara-İstanbul arası 80 dakikaya düşecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ankara - İstanbul arası seyahatleri 80 dakika yani 1 saat 20 dakikaya düşürecek olan Süper Hızlı Treni Projesi hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Bakan Uraloğlu, Ankara ve İstanbul arasında daha hızlı, ekonomik ve güvenli bir şekilde ulaşım imkânı sağlanacağını söyledi. Ankara İstanbul Süper Hızlı Treni’nin Ankara-Beypazarı-Narlıhan-Akyazı üzerinden Adapazarı ve Kocaeli'ne oradan da İstanbul Söğütlüçeşme'ye kadar uzanacağının bilgisini veren Bakan Uraloğlu, proje hattının 344 kilometre uzunluğunda olacağını belirtti. Proje kapsamında 14 kilometre uzunluğunda 19 viyadük ile 120 kilometre uzunluğunda 52 tünel yapılacağını belirten Bakan Uraloğlu, yapımı planlanan projeler arasında Malatya-Narlı, Eskişehir-Antalya, Kırıkkale-Delice-Çorum ve Delice-Çorum-Samsun Hızlı Demiryolu Projeleri olduğunu da ifade etti. Bakan Uraloğlu, “Saatte 350 kilometre hıza ulaşabilecek Süper Hızlı Tren ile birlikte Ankara-İstanbul arası 80 dakika yani 1 saat 20 dakika sürecek” dedi.

Çerkezköy - Kapıkule için tarih 2025

Bakan Uraloğlu, Çerkezköy-Kapıkule inşaatını 2025 yılı sonunda tamamlayacaklarını bildirdi. Projenin tamamlanmasıyla Halkalı-Kapıkule arası yolcu seyahat süresinin 4 saatten 1 saat 30 dakikaya düşeceğini anlatan Bakan Uraloğlu, yük taşıma süresinin ise 8 saat 30 dakikadan 3 saat 30 dakikaya düşeceğini duyurdu. Bakan Uraloğlu, mevcut hat kapasitesinin 4 kat artacağını dile getirdi.

İzmir, Manisa, Uşak ve Afyonkarahisar, Ankara'ya kapı komşusu olacak

Yapım çalışmaları devam eden Ankara - İzmir Hızlı Tren Projesi hakkında da son gelişmeleri paylaşan Bakan Uraloğlu, ülkenin 3. büyük şehri olan İzmir'i ve güzergâhındaki Manisa, Uşak ve Afyonkarahisar'ı Ankara'ya kapı komşusu yapmak için Ankara - İzmir arasında hızlı demiryolu inşa ettiklerini vurguladı.

Ankara-İzmir arası 4 kat kısalacak

Ankara-İzmir mevcut demiryolunun 824 kilometre, seyahat süresinin ise yaklaşık 14 saat olduğunu hatırlatan Bakan Uraloğlu, projeyle iki şehir arasının 624 kilometre seyahat süresinin ise 3 saat 30 dakika olacağını belirtti. Bakan Uraloğlu, 4 kat kısa sürede seyahat imkanı sağlanacağını dile getirdi.

Ankara - Bursa ve İstanbul - Bursa arası 2 saat 15 dakika olacak

Bakan Uraloğlu, Ankara - İstanbul YHT hattına bağlantılı, 201 kilometre uzunluğundaki Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli arasında saatte 200 kilometre hıza uygun çift hatlı, elektrikli ve sinyalli hızlı tren hattı inşa çalışmalarının da tüm hızıyla devam ettiğini söyledi. Bakan Uraloğlu, proje tamamlandığında hem Ankara-Bursa hem de Bursa-İstanbul arasının yaklaşık 2 saat 15 dakika olacağının bilgisini verdi.

Yorumlar (0)