Valilikten uyarı: Vakalarda artış yaşanıyor! 3 kişi hayatını kaybetti

Sivas Valiliği’nden yapılan açıklamada, KKKA hastalığı nedeniyle 22 vakanın tespit edildiği belirtildi. 3 vatandaşın ise hayatını kaybettiği vurgulanan açıklamada, vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiği kaydedildi.

SAĞLIK 11.06.2024, 11:41 Şeyda Gül
Valilikten uyarı: Vakalarda artış yaşanıyor! 3 kişi hayatını kaybetti

Hava sıcaklıklarının artmaya başlamasıyla birlikte Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarında ciddi artış yaşanmaya başlandı. Konuya ilişkin Sivas Valiliği’nden yapılan açıklamada, vatandaşlar kene konusunda uyarıldı. Açıklamada, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği'nde 2 muhtemel, 3 kesin KKKA tanılı hastanın tedavilerinin devam ettiği ifade edildi.

Pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalıdır

Pantolon paçalarının çorapların içerisine sokulması gerektiğine değinilen açıklamada, tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara giderken vücudu örten giysiler giyilmesi gerektiği önerisinde bulunuldu. Pantolon paçalarını çorapların içerisine sokulması gerektiği belirtilen açıklamada, kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmesinin önemli olduğu vurgulandı. Açıklamada, “Kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde vücutta kulak arkası, koltuk altları, kasıklar ve diz arkası dâhil kene olup olmadığı kontrol edilmelidir” ifadelerine yer verildi.

Çıplak elle dokunmayın

Keneye çıplak elle dokunulmaması belirtilen açıklamada, vücuda tutunmuş kene üzerine sigara basmak, kolonya, gaz yağı gibi maddeler dökmek gibi şeylerin vücut içeriğini kişiye aktarmasına sebep olacağı için kesinlikle yapılmaması gerektiği ifade edildi. “Vücudunuza tutunan keneye çıplak elle dokunmamalı, tutunan kene çıkarmamalı, zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Hayvanların üzerindeki kene elle çıkarılmamalıdır. Ayrıca hastalık hayvanlarda belirti göstermeden seyrettiğinden hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına çıplak el ile temas edilmemelidir” denilen açıklamada, hasta ile temas eden kişiler gerekli korunma önlemlerini almaları gerektiği aktarıldı. Valilik açıklamasında, “Kene tutunmasından sonra, 10 gün içinde; halsizlik, iştahsızlık, ateş, vücut ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma ve ishal şikâyetlerinden herhangi birini görülürse, zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)