Herkesi ilgilendiriyor: Uzmanlar 9 yaşından itibaren bu aşıyı öneriyor

“HPV aşısı felç yapıyor, erken menopoza, kısırlığa neden oluyor” iddialarının asılsız olduğunu açıklayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ali Vardar, aksine aşının rahim ağzı kanserinden koruduğunun altını çizdi. Prof. Dr. Vardar, 9 yaşından itibaren kız erkek tüm çocuklara HPV aşısı yapılmasını tavsiye etti.

SAĞLIK 22.01.2024, 10:24 23.01.2024, 09:10 Şeyda Gül
Herkesi ilgilendiriyor: Uzmanlar 9 yaşından itibaren bu aşıyı öneriyor

Günümüzde hala en yaygın ölüm nedenlerinin başında gelen kanserin pek çok türünün hala tam olarak nedenleri ve nasıl geliştiği bilinemediğini açıklayan Acıbadem Adana Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ali Vardar, bu sebeple kesin önlemler alınamadığını söyledi. Hatta tıp alanında her gün yeni bir gelişme yaşanmasına rağmen meme kanseri, rahim içi kanseri gibi bazı kanserlerin görülme sıklığının giderek arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Vardar, rahim ağzı kanserinin önüne geçilebilmesi için olağanüstü bir fırsat olduğunu söyledi. Prof. Dr. Vardar, “HPV aşıları ile olaya daha en başında müdahale ederek vücutta bu virüse karşı güçlü ve kalıcı bir savunma duvarı oluşturmak mümkün” ifadelerini kullandı.

Smear ve HPV testleriyle tespit edilebiliyor

Fiziksel temas, özellikle de cinsel temas ile bulaşan HPV adı verilen virüsün rahim ağzı kanserine yol açtığını ifade eden Prof. Dr. Vardar, HPV ve smear testleriyle rahim ağzından alınan akıntı örneğinde virüsün olup olmadığının belirlendiğini kaydetti. Virüse rastlanması halinde de kanser oluşumuna yol açıp açmadığının anlaşılabildiğini söyleyen Prof. Dr. Vardar, cinsel yaşama başladıktan sonra kadınların düzenli olarak bu testleri yaptırmaları gerektiğinin altını çizdi. Bu yolla ilerde kanser olabilecek kadınları tespit ederek kolayca tedavi edebildiklerini dile getiren Prof. Dr. Vardar, Sağlık Bakanlığı’nın rahim ağzı kanseri ile mücadele programı çerçevesinde bu testlerin KETEM, Aile Sağlığı Merkezleri gibi kuruluşlarda ücretsiz yapıldığını da ifade etti.

9 yaşından itibaren aşı yapılıyor

Cinsel hayata başlayan her 10 kadından 8’i ve her 10 erkekten 9’unun bu virüs ile karşılaştığını vurgulayan Prof. Dr. Vardar, dünyada her yıl 660 milyon insana HPV bulaştığını, özetle virüsün çok yaygın olduğunu anlattı. Bugün dünyada 152 ülkenin HPV aşılamasını ulusal aşılama programına aldığını aktaran Prof. Dr. Vardar, hem kız hem erkek çocuklarını aşılayan ülke sayısının 52 olduğunu belirtti. Aşının hedef grubunun 9-11 yaş kız ve erkek çocukları olduğunu belirten Prof. Dr. Vardar, ideal olarak cinsel yaşama başlamadan önce önerildiğini ve üst yaş sınırı olmadığını da vurguladı. Prof. Dr. Vardar, Türkiye’ye 2023 yılında giren 9’lu HPV aşıları ile rahim ağzı kanserinden korunmanın yüzde 90 oranında mümkün olduğu bilgisini aktardı.

HPV hakkında bilimsel olmayan bilgiler var

Çeşitli nedenlerle aşıya karşı gösterilen tepkileri bilim insanları olarak anlamakta zorlandıklarına dikkat çeken Prof. Dr. Vardar, toplumun çeşitli kesimlerince aşıya karşı olumsuz yaklaşımın önemli bir nedenin yan etkilerinden duyulan korku olduğunu dile getirdi.  HPV hakkında bilimsel olmayan pek çok bilgi olduğunu anlatan Prof. Dr. Vardar, burada maalesef basında çıkan ‘aşı felç yapıyor, aşı erken menopoza neden oluyor, aşı kısırlık yapıyor’ gibi iddiaların hiçbirinin bilimsel kanıtının gösterilemediğini anlattı. Bu iddiaların tümüyle gerçek dışı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Vardar, “Bugüne kadar bütün dünyada milyonlarca doz aşı yapılmıştır. Aşının yan etkileri ABD ve Avrupa ülkelerinde bağımsız kurumlar tarafından çok yakından takip edilmektedir. Bugüne kadar aşıdan dolayı ölüme rastlanmamış ve aşı ile ilgili hiçbir ciddi yan etki gösterilememiştir” şeklinde konuştu.

Olumsuz etkilenme tespit edilmedi

HPV aşılarına gösterilen tepkinin bir diğer nedeninin de ailelerin farklı endişeleri olduğuna değinen Prof. Dr. Vardar, kız çocuklarına aşı yaptırmak ile bu gençlerin cinsel yaşam tarzlarının değişeceğinden endişe duyan aileler olduğunu söyledi. Prof. Dr. Vardar, “Çeşitli bilimsel çalışmalar ile bu konu da araştırılmış ve aşılı çocuklarının takiplerinde yaşam tarzlarında herhangi bir olumsuz etkilenme tespit edilmemiştir” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)