Otomotiv devlerinden ‘hile’ itirafları

Japonya hükümeti, araç üretim sertifikasyonu için ‘hileli güvenlik testi’ gerçekleştirmekle suçlanan otomotiv firmalarının, bu durumu kabul ettiklerini açıkladı.

OTOMOTİV 04.06.2024, 11:05 05.06.2024, 16:00 Melina Ay
Otomotiv devlerinden ‘hile’ itirafları

Toyota, Mazda, Yamaha, Honda ve Suzuki'ye karşı, araç üretim sürecinde sertifikasyon için `hileli güvenlik testi’ yaptıkları iddiasıyla açılan hükümet soruşturması, gündemden düşmüyor. Arazi, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı (MLIT), sertifikasyon amacıyla hileli güvenlik testleri sunmakla suçlanan firmaların bu yolsuzluklarını kabul etmediklerini dile getirdi.

Sevkiyatlar durduruldu

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Japon firmalardan soruşturmada adı geçen modellerini kapsayan sevkiyatlarını durdurulması ve söz konusu modellerin ulusal güvenlik standartlarını karşılayıp karşılamadığının tespit edilmesi istendi. MLIT yetkilileri, yerinde denetim yapmak üzere Japon firmaların üretim tesislerine gönderildi.

Japonya Arazi, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanı Saito Tetsuo açıklamalarda bulundu. Tetsuo yaptığı açıklamada, güvenlik testi yolsuzluklarının ‘son derece üzücü’ olduğunu aktardı. BakanTetsuo, soruşturma kapsamında etkilenen modellerin, halihazırda düşük üretim hacimleri nedeniyle Japon ekonomisi üzerinde sınırlı etki oluşturacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Otomobil firmaları tarafından yayınlanan özür mesajları ise şu şekilde:

Toyota: “Özür dileriz”

Toyota Motor, açıklamasında, şirketin toplamda 7 modeli kapsayan araçlarının "MLIT onaylı olmayan yöntemlerle sertifikasyondan geçirildiğini" belirtti. Fielder, Axio ve Yaris Cross modellerinin üretiminin devam ettiği, diğer 4 modelin ise üretiminin daha önce durdurulduğu ifade edildi.

Toyota Başkanı Toyoda Akio basın mensuplarının yer aldığı toplantıda, bakanlık talimatlarına uyacaklarını söyleyerek, “Toyota olarak özür dileriz. Doğru sertifikasyon sürecini izlemeden seri üretim yaparak otomobil sattık” ifadelerine yer verdi.

Yapılan yolsuzlukta sistem temellerine değinen Akio, “Bu gibi eylemler sertifikasyon sisteminin temellerini sarsıyor. Bir otomobil üreticisi olarak bunların kesinlikle yaşanmaması gerektiğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Firmalar bazı modellerin sevkiyatını durdurdu

Japonya devletine ait televizyon kanalı NHK'nın haberine göre, Japon firmalar soruşturmada bahsi geçen modellerin sevkiyatını durdurdu. Kyodo ajansına göre de, test sonuçlarına ilişkin sertifikasyon sorunundan Honda'nın 4,3 milyon, Toyota'nın 1,7 milyon, Mazda'nın 150 bin, Suzuki'nin 26 bin, Yamaha'nın 7 bin aracı etkilendi.

Toyota'nın testlerde ‘yanlış veriler sunarak motor üretiminde hile yaptığı’ , Mazda'nın ise ‘motor kontrol yazılımını kasıtlı olarak yeniden yazdığı’ kayıtlara geçti.

Suzuki, Honda ve Yamaha'nın ise yapılan yolsuzların yanı sıra sahte test sonuçları raporladığı söylenildi.

Yorumlar (0)