Çinli şirketten Türkiye'ye dev yatırım! 5 bin kişi istihdam edilecek

Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde tarihi bir anlaşmaya imza atıldı. Çinli elektrikli otomotiv devi BYD şirketi ile 1 milyar dolarlık bir anlaşmaya imza atıldı. BYD şirketinin Türkiye'de yıllık yaklaşık 150 bin araç kapasiteli tesis kuracağı kaydedildi. Ar-Ge merkezi de kuracak şirketin, Türkiye'de 5 bin kişiyi istihdam edeceği belirtildi.

OTOMOTİV 08.07.2024, 18:11 Hakan Öksüz
Çinli şirketten Türkiye'ye dev yatırım! 5 bin kişi istihdam edilecek

Çinli elektrikli araç şirketi BYD'nin yönetim kurulunu Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde kabul eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önemli bir anlaşmaya imza attı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Çinli otomotiv devi arasında anlaşma imzalandı. 

Türkiye'ye 1 milyar dolarlık yatırım yapacaklar

Türkiye'ye 27 yıl sonra ilk defa bir yabancı otomotiv devi tarafından direkt olarak yatırım yapılacak. Elektrikli araç üreticisi BYD, 1 milyar dolar civarında yatırım yapacak.

Çinli şirket, Türkiye'de yılda 150 bin civarında elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil üretecek. Şirket, üretim tesisinin yanı sıra Türkiye'de Ar-Ge merkezi de inşa edecek.

Üretim 2026 sonunda başlayacak, 5 bin kişi istihdam edilecek

BYD Yönetim Kurulu Başkanı Wang Chuanfu ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık ettiği görüşmede imzaları attı. 

Söz konusu tesiste 2026 yılı sonunda üretime başlanması planlanıyor. Şirket, direkt olarak 5 bin kişiyi istihdam edecek. Yıllık elektrikli araç satış sayısı 3 milyon civarında olan BYD, üretkenlik bakımından zirvede yer alıyor. 

Yorumlar (0)