Apaşlar'ın gitaristi Yalçınkaya Tümay hayatını kaybetti

İstanbul'da yaşayan müzisyen Yalçınkaya Tümay, zatürreye bağlı organ yetmezliği nedeniyle 81 yaşında hayatını kaybetti.

MAGAZİN 06.12.2023, 17:20 07.12.2023, 09:28 Buse Önder
Apaşlar'ın gitaristi Yalçınkaya Tümay hayatını kaybetti

Müziğe olan tutkusu 14 yaşında başlayan Tümay, 1960'lı yıllarda ünlü müzisyen Cem Karaca'nın solisti olduğu Apaşlar grubunun gitaristi olarak biliniyordu. Aynı zamanda Cem Karaca'nın seslendirdiği 'Ayşem' şarkısının da bestecisi olarak da ön plana çıkmıştı.

Müzisyen Yalçınkaya Tümay'ın vefatı, yakınları ve müzik camiasında derin bir üzüntü yaratırken, sanatçının kızı Aydan Ağaoğlu ve Apaşlar grubunun kurucularından müzisyen Mehmet Soyarslan, Tümay'ı anlattı.

Erkin Koray ona ‘Paşa Yalçın’ derdi

Tümay'ın kızı Aydan Ağaoğlu, babasını anlatırken, "Hayatı boyunca hep pozitif bir enerjisi oldu. İnsanları, doğayı, hayvanları çok severdi. Müziğe derinden bağlıydı. Aynı zamanda çok başarılı bir sporcu ve tenisçiydi. Kadıköy’ün sembol ismiydi. Erkin Koray ona ‘Paşa Yalçın’ derdi. Hayatı boyunca müzikten hiç kopmadı. Ayşem olarak bilinen Ayşen şarkısını anneme yazmıştı” şeklinde duygusal ifadeler kullandı.

Beste yapmaya devam ediyordu

Apaşlar grubunun kurucularından müzisyen Mehmet Soyarslan ise, Yalçınkaya Tümay ile geçmişe dayanan bir dostluklarının olduğunu belirterek, "Bir ay evvel görüştük, devamlı beste yapardı ve bana bestelerini telefondan gönderirdi. Sürekli iletişim halindeydik. Çok anımız var. Müziği çok seven bir insandı” dedi. Tıpkı Ağaoğlu gibi Tümay’ın, Erkin Koray’ı çok sevdiğini vurgulayan Sosyarslan, “İnsanları birbirine yaklaştıran, sevgi dolu bir insandı” ifadeleriyle Tümay'ın müziğe olan bağlılığını ve sevgi dolu kişiliğini vurguladı.

Tümay’ın cenazesi yarın Erenköy Galip Paşa Camii'nde öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Aile Mezarlığı'na defnedilecek.

Yorumlar (0)