Hobisiyle dükkanını yörük müzesine çevirdi

Aydın'da 53 yıldır tornacılık mesleğini sürdüren Kemal Göçgeldi, eski eşyalara olan merakıyla yüzlerce ata mirası eşyayı topladı. Bu eşyaları tamir edip dükkanında sergileyerek, adeta bir yörük müzesi atmosferi oluşturdu.

KÜLTÜR-SANAT 14.04.2024, 12:34 15.04.2024, 09:37 Melina Ay
Hobisiyle dükkanını yörük müzesine çevirdi

Aydın'da yaşayan 68 yaşındaki Kemal Göçgeldi, yarım asırdır tornacılık mesleğini sürdürüyor. Tornacılığın yanı sıra ata mirası eşyaları biriktirmeye başlayan Göçgeldi, çocukluğundan beri merakı olan eski eşyaları yıllardır topluyor. Eski tüfeklerden gaz lambalarına, bakraçlardan hayvan çanlarına kadar eski dönemlerde kullanılan eşyaları bulup tamir eden Göçgeldi, daha sonra dükkanında sergiliyor. Özellikle yörük kültürünün unutulmaması için çaba sarf ettiğini belirten Göçgeldi, topladığı eşyalarla dükkanını adeta bir yörük müzesine çevirdi.

Çocukluk merakını tutkuya dönüştüren Göçgeldi, yıllardır gaz lambası, ibrik, tüfek, kılıç, hayvan çanları gibi yüzlerce ürün topladı. Bu ata mirası eşyaları daha sonra yaklaşık 15 metrekarelik torna dükkanında sergileyen Göçgeldi, adeta müzeye dönen dükkanıyla müşterilerine tarihte bir yolculuk yaşatıyor.

“Amacım geçmişimize sahip çıkmak”

Elinden geldiğince ata miraslarını gelecek nesillere aktarmaya çalıştığını anlatan Göçgeldi, “Burası açık yörük müzesi benim için. Herkese açık. Çine’den Yolboyu köyündenim ben. Babam rahmetli 203 koyunla gider gelirdi. Bizde atadan, babadan kalma yörüklük var. Bu zamana kadar bulduğum her ata mirasını biriktirdim. 100 yıllık eşyalar da var. Yaşım o dönemlere müsait değil ama aldığım tüm ürünleri tamir edip kaldırıyorum. Çünkü bu ata mirasları kaybolmasın istiyorum. Bunları ben veya bizim gibiler tamir etmezse, bu hurdaya gider. Geri dönüşümde de ezilir gider. Bu yüzden hem bu ürünlerimiz kaybolmasın hem de bizden sonra gelecek olan gençlerimize bir örnek olsun. Geleneğimizi devam ettirelim, gençlere örnek olalım diye biriktiriyorum. Satma yok ben de tamir edip koyuyorum. Yörük kültürünü tanıtalım ve geçmişimizi unutmayalım. Dükkanımda 100 yıllık deve çanları var mesela. Kahve öğütücüler var. Eski bakır yoğurt bakraçları var. 70-80 senelik. Buradaki her şey hep el emeği ürünler. Benim amacım geçmişimize sahip çıkmak. Eski olduğu için parçalanmış oluyor. Eksik parçaları oluyor. Onları temin ediyorum, tamir ediyorum ve saklıyorum. Birde bunları tamir edeni bırak, yapan ustalar da öldü. Ben de saygıdan dolayı tamir edip kaldırıyorum kenara” dedi.

“Müşteriler geçmişe dönüyor”

Dükkanına gelen müşterilerin ata miraslarını görünce geçmişte bir yolculuk yaşadığını söyleyen Göçgeldi, “Köylerden çok müşterim geliyor. Müşterinin işini yaparken ben, o burayı geziyor. Eskiye gidiyor. Burada körüklü çizme görüyor 'babam giyerdi' diyor, dibek görüyor 'annem bunda kahve dövüyordu' diyor. Gelen müşterimize burada çay ikram ediyorum. Çayını içerken de 20-40 sene öncesine geri dönüyor. Yani çocukluğunda gördüklerini burada tekrar görüyor. Geçmişe dönüyor” diye konuştu.

Yörük kültürünün unutulmaması adına herkesin elini taşın altına koyması ve yeni nesillere aktarması gerektiğinin altını çizen Göçgeldi, herkesin bu konuda ‘duyarlı olması’ ricasında bulundu.

Yorumlar (0)