Tarihî gün: Genelkurmay çatı davasında karar açıklanacak!

Yarın tarihî gün! FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlere ilişkin 224 sanıklı Genelkurmay "çatı" davasında yarın karar açıklanacak.

GÜNDEM 19.06.2019, 12:59
Tarihî gün: Genelkurmay çatı davasında karar açıklanacak!

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz işgal girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlere ilişkin aralarında sözde "yurtta sulh konseyi" üyelerinin de bulunduğu 224 sanıklı  nda yarın mahkeme kararı açıklanacak.

Tarihi karar duruşması, Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki bin 800 kişilik büyük salonda görülecek.

Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin edindiği bilgilere göre, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)'nün işgal girişiminin yönetildiği karargahların başında Genelkurmay Başkanlığı bulunuyordu.

Darbe girişiminin beyin takımı sözde "yurtta sulh konseyi" üyelerinden eski korgeneral İlhan Talu, tümgeneral Mehmet Dişli, tuğgeneral Mehmet Partigöç, tuğamiral Sinan Sürer, albaylar Cemil Turhan, Doğan Öztürk, Orhan Yıkılkan, Osman Kardal ve Ramazan Gözel sabah saatlerine kadar 15 Temmuz işgal girişimini karargahta yönetti.

11 vatandaşı acımasızca öldürdüler!

Alçak girişime karşı demokratik tepkisini göstermek için Genelkurmay Başkanlığı karargahı önünde toplanan vatandaşlardan 11'i acımasızca şehit edildi.

15 Temmuuz'un ilk şehidi

Karargahta ise dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak'ın koruma astsubayı Bülent Aydın, darbeciler tarafından vuruldu. Bülent Aydın, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün ilk şehidi olarak kayıtlara geçti.

İddianame

Darbe girişiminin bastırılmasından sonra sözde Yurtta Sulh Konseyi üyelerinin de aralarında bulunduğu sanıklar hakkında hazırlanan 2 bin 581 sayfalık iddianame, 3 Mart 2017'de, Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Bütün eylemlerin sorumlusu olarak cezalandırılmaları istendi

Darbe girişimi sanıklarının, "anayasal düzeni ihlal" suçunun yanı sıra karargahta şehit edilenlerin sayısı kadar ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Sözde "yurtta sulh konseyi" üyelerinin de Türkiye genelindeki bütün eylemlerin sorumlusu olarak cezalandırılması talep edildi.

İlk duruşması 22 Mayıs 2017 tarihinde Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki büyük salonda görülen davada, iddianameye karşı savunmalar alındıktan sonra 9 Mayıs 2018'de savcı esasa ilişkin mütalaasını sundu.

Savcı, eski orgeneral Akın Öztürk'ün de aralarında bulunduğu bazı sözde "yurtta sulh konseyi" üyeleri hakkında, 252 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

Ardından sanık ve avukatları, mütalaaya karşı savunmalarını yaptılar.

Bu işlemin tamamlanmasıyla 28 Mayıs 2019 tarihinde darbe girişimindeki sanıkların son sözlerini alan mahkeme heyeti, karar duruşması için 20 Haziran 2019 tarihine gün verdi.

2 bin 500 saat kayıt, 50 bin sayfa savunma bulunuyor

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinde iki yıl süren yargılamada, Oğuz Dik mahkeme başkanı, Osman Pediz ve Sefa Taştan ise üye hakim olarak kürsüdeki yerini aldı. Bülent Karakuş ise duruşma savcısı olarak vazife yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar (Millî Savunma Bakanı), darbecilerce alıkonulan komuta heyeti, olay gecesi yaralanan vatandaşların da aralarında bulunduğu 2 bin 386 kişi mağdur ve müşteki sıfatıyla dosyada yer aldı. 

251 şehit, maktul olarak kayıtlarda!

Yaklaşık bin klasörü bulan dava dosyası kapsamında, darbeciler tarafından o gece şehit edilen polis, asker ve sivil 251 kişi de maktul olarak kayıtlara geçti.

Karar duruşmasına kadar 236 celse görülen davada, sanık ve avukatlarının iddianame, esasa ilişkin mütalaa ve gelen evraka karşı savunmaları, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayıt altında tutuluyor.

Yaklaşık 2 bin 500 saate yaklaşan kayıtların deşifresi 7 katip tarafından yapıldı. Sanık ve avukatlarının beyanları 50 bin sayfayı aştı. Ayrıca yargılama boyunca 235 kişi de tanık olarak dinlendi.

Hüküm yarın açıklanacak

Yarınki tarihi duruşmada ise mahkeme heyeti, 176'sı tutuklu, 35'i tutuksuz ve 13'ü yakalamalı sanık hakkında hükmünü açıklayacak.

Söz konusu sanıklar arasında yer alan sözde "yurtta sulh konseyi" üyeleri şunlardan oluşuyor:

"Eski Hava Kuvvetleri Komutanı orgeneral Akın Öztürk, eski korgeneral İlhan Talu, eski tümgeneraller Osman Ünlü, Kubilay Selçuk, Mehmet Dişli, eski tuğgeneraller Ahmet Bircan Kırker, Ali Kalyoncu, Ali Osman Gürcan, Erhan Caha, Gökhan Şahin Sönmezateş, Hakan Evrim, Mehmet Partigöç, Murat Aygün, Özkan Aydoğdu, Ünsal Coşkun, eski tuğamiraller Ömer Faruk Harmancık, Sinan Sürer, eski albaylar Ahmet Özçetin, Ali Yazıcı, Bilal Akyüz, Cemil Turhan, Doğan Öztürk, Fırat Alakuş, Mehmet Şahin, Muhsin Kutsi Barış, Murat Koçyiğit, Mustafa Barış Avıalan, Muzaffer Düzenli, Orhan Yıkılkan, Osman Kardal, Osman Kılıç, Ramazan Gözel, eski yarbaylar Ertuğrul Terzi, Halil Gül, Özcan Karacan, Savaş Kabaklı ve Turgay Sökmen."

Yorumlar (0)