Seçime katılım oranı belli oldu
31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi’nde sandıkların 17.00 itibariyle kapanmasının ardından seçime katılım oranının yüzde 80 olduğu öğrenildi.
![Seçime katılım oranı belli oldu](https://www.habernediyor.com/images/haberler/2024/03/secime_katilim_orani_belli_oldu_h112828_65b8b.png)
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına göre, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi için Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis'te 07.00'de başlayan oy verme işlemi saat 16.00'da sona erdi. Diğer illerde ise 08.00'de başlayan oy verme işlemleri 17.00'de tamamlandı.
32 bin 610 genç ilk kez oy verecek
Kayıtlı 61 milyon 441 bin 882 seçmenin bulunduğu 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi’nde, 1 milyon 32 bin 610 genç ilk kez oy vermek için hak kazandı. 34 siyasi partinin adayının yarıştığı seçimlerde, ülke genelinde 206 bin 845 sandık kuruldu. Bunun yanı sıra yaklaşık bin de seyyar sandık oluşturuldu.
Seçime katılım oranı
Sandıkların kapanmasının ardından oy sayımına geçilirken, seçime katılım oranının yüzde 80 olduğu kaydedildi.