Prof. Dr. Naci Görür’den kritik açıklama: Minimum 7,2 şiddetinde deprem…

Kuzey Anadolu Fay Hattı’na ilişkin açıklamalarda bulunan yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, “Her nerede bir deprem oluşturursa oranın batısı bir sonraki deprem için hedef haline gelir. Bu hep böyle olmuştur. Kuzey Anadolu Fay Hattı, depremleri doğudan batıya doğru taşımaktadır” dedi.

GÜNDEM 19.02.2024, 20:01 Şeyda Gül
Prof. Dr. Naci Görür’den kritik açıklama: Minimum 7,2 şiddetinde deprem…

Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen "Beklenen Marmara Depremi ve Ekonomik Etkileri" adlı konferansa katılan yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, önemli açıklamalarda bulundu. 1999 yılında yaşanan Marmara Depremi sonrası yaptıkları çalışmalarla yetkililere, bölgenin yeni bir deprem için hedef haline geldiği uyarısında bulunduklarını söyleyen Prof. Dr. Görür, olası Marmara depreminin şiddetinin kırılacak fay hattına göre değişiklik göstereceğini öngördüğünü belirtti.

Minimum 7,2 şiddetinde deprem üretir

Marmara'da Adalar fayının boyunun 45 kilometre olduğunu kaydeden Prof. Dr. Görür, eğer bu fay kırılırsa, en fazla 7 şiddetinde deprem üreteceğini söyledi. Diğerinin Yeşilköy açıklarından başlayıp Orta Marmara çukurluğuna kadar gelen 65-70 kilometrelik Kumburgaz fayı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Görür, “Eğer kırılırsa minimum 7,2 şiddetinde deprem üretir. Bu ikisi birden kırılırsa şiddet 7,4'e kadar çıkar” ifadelerini kullandı.

Deprem lafını duymak istemeyenlerin çoğu öldü

Orta Marmara çukurluğundan Tekirdağ'a kadar olan Tekirdağ fayının kırılmış olduğunu bildiklerini anlatan Prof. Dr. Görür, özellikle 1912 Şarköy depremi sırasında ki o deprem sadece karada olmamış denizdeki o kısmı da kırmış ve büyük ölçüde enerjisini boşaltmış olduğunu dile getirdi. Tekirdağ fayının kırılmış olduğunu denizaltı araştırmalarıyla saptadıklarının altını çizen Prof. Dr. Görür, deprem uyarılarının bir kesim tarafından "felaket tellallığı" olarak değerlendirildiğini ancak depremin doğal bir gerçeklik olduğunu vurguladı. Herkesin depreme hazırlıklı olması ve gereken önlemleri alması gerektiğini bildiren Prof. Dr. Görür, "Devekuşu gibi başını kuma gömerek bizleri dinlemek ve deprem lafını duymak istemeyenlerin çoğu öldü” dedi.

Depremleri doğudan batıya doğru taşımaktadır

Kuzey Anadolu Fay Hattı, yani Bingöl Karlıova'dan başlayıp Marmara Denizi'ne kadar gelen bu fay hattı, her nerede bir deprem oluşturursa oranın batısı bir sonraki deprem için hedef haline geldiğini anlatan Prof. Dr. Görür, “Bu hep böyle olmuştur. Kuzey Anadolu Fay Hattı, depremleri doğudan batıya doğru taşımaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)