Libya tezkeresi TBMM'den geçti

Türk askerlerinin Libya'daki görev süresini 2 Ocak 2024 tarihi itibarıyla 24 ay uzatan Cumhurbaşkanlığı tezkeresi kabul gördü.

GÜNDEM 30.11.2023, 20:09 01.12.2023, 18:13
Libya tezkeresi TBMM'den geçti

TSK'nın (Türk Silahlı Kuvvetleri) Libya'daki görev süresinin 2 Ocak 2024 itibarıyla 24 ay uzatılmasına dönük Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, kabul edildi.

Oylamanın ardından TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) Başkan Vekili Bozdağ, birleşime ara verdi. Bekir Bozdağ, aranın akabinde komisyonun yerini almaması üzerine birleşimi 5 Aralık 2023 Salı günü saat 15.00'te bir araya gelmek üzere kapattı.Son olarak 21 Haziran 2022'de uzatılmıştı

Libya'ya Türk askerlerinin gönderilmesi için verilen iznin süresinin önümüzdeki 2 Temmuz 2022 tarihi itibarıyla 18 ay daha uzatılmasına dair Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul görmüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasının bulunduğu tezkerede, ülkede Şubat 2011 tarihinde yaşanan olayları izleyen süreçte demokratik kurumların oluşturulmasına yönelik gayretlerin, artış gösteren silahlı çatışmalar sebebiyle akamete uğradığı, Libya'da parçalanmış bir yapı oluştuğu hatırlatılmıştı. 

Tezkerede, ülkede ateşkesin sağlanması, siyasi bütünlüğün tesisi ve işleyen bir devlet mekanizmasının oluşturulmasının mümkün olamaması üzerine, istikrar ve sulhun sağlanmasını teminen BM (Birleşmiş Milletler) kolaylaştırıcılığında, bütün tarafların katılımıyla sürdürülen ve yaklaşık olarak bir sene devam eden Libya Siyasi Diyaloğu neticesinde, Libya Siyasi Sözleşmesi'nin, 17 Aralık 2015 tarihinde Fas'ın Suheyrat kentinde imzalandığı kaydedilmişti. 

Libya Siyasi Sözleşmesi çerçevesinde oluşturulan UMH (Ulusal Mutabakat Hükümeti), BMGK'nın (Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi) 2015 yılındaki 2259 sayılı kararı doğrultusunda uluslararası toplum tarafından ülkeyi temsil eden meşru ve yegane hükümet olarak tanındığının altı çizilen tezkerede, BMGK'nın 2259 sayılı kararının, Libya Siyasi Sözleşmesi'nin uygulanması ile UMH dahil sözleşmede atıfta bulunulan kuruluşların desteklenmesine yönelik çağrı yapıldığı anımsatılmıştı. 

Tezkerede, bahse konu sözleşmede yer almayan, bu kapsamda hem uluslararası hem ulusal yönden gayrimeşru özellik taşıyan sözde Libya Ulusal Ordusu'nun, 4 Nisan 2019 tarihinde başkent Trablus'u işgal etmek ve UMH'yi ortadan kaldırmak amacıyla başlattığı, sivil altyapıyı ve sivilleri de hedef alan, ülkenin istikrarını ve bütünlüğünü tehdit eden, El-Kaide, DEAŞ ve diğer radikal terör örgütleri, illegal silahlı gruplar ile illegal insan ve göç ticareti için uygun ortam sağlayan saldırılar üzerine, UMH'nin Aralık 2019 tarihinde ülkemizden destek isteğinde bulunduğu kaydedilmişti. 

Tezkere, Meclis Genel Kurulunda gerçekleştirilen görüşmelerin ardından yapılan oylamayla kabul görmüştü. 

Yorumlar (0)