Kırmızı bültenle aranan Barış Boyun yakalandı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, kırmızı bültenle aranan organize suç örgütü elebaşı Barış Boyun’un İtalya'nın Viterbo şehrinde İtalyan ve Türk polisinden oluşan bir ekibin düzenlediği operasyonla yakalandığını duyurdu.

GÜNDEM 22.05.2024, 14:22 22.05.2024, 18:18 Şeyda Gül
Kırmızı bültenle aranan Barış Boyun yakalandı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda İtalya'da ülkemiz adli makamlarınca Kırmızı Bültenle aranan, elebaşılığını Barış Boyun’un yaptığı organize suç örgütüne yönelik yapılan çalışmalara ilişkin bilgi verdi. KOM Başkanlığımız, Interpol-Europol Daire Başkanlığımız ve İtalyan Güvenlik Makamlarınca ortaklaşa yapılan çalışmalar sonucu İtalyan polisi tarafından Roma ve Milano’da operasyon düzenlendiğini kaydeden Bakan Yerlikaya, operasyonda elebaşı Barış Boyun'un da aralarında bulunduğu organize suç örgütü üyesi 17’si Türk ve 2'si İtalyan olmak üzere toplam 19 şüphelinin yakalandığını ifade etti. Hangi büyüklükte olursa olsun, hangi ülkeye kaçmış olursa olsun organize suç örgütlerini çökertip, adalete teslim etmeye kararlı olduklarının mesajını veren Bakan Yerlikaya, onların nefeslerini keseceklerini aktardı.

3’ü cinayet 56 ayrı suç kaydı bulunuyor

Ülkemiz adli makamlarınca Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak, Kasten Öldürme dahil 23 ayrı suçtan aranan, toplam 56 ayrı suç kaydı bulunan ve 3’ü cinayet olmak üzere; Kasten Yaralama, 6136 Sayılı Kanuna Muhalefet, Yağma vb. suçlarından kırmızı bülten ile aranan, elebaşılığını Barış Boyun'un yaptığı organize suç örgütüne yönelik operasyon düzenlendi. İtalya Polisi ile KOM Başkanlığı, İnterpol Europol Daire Başkanlığı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü, Sakarya Emniyet Müdürlüklerince ortaklaşa yürütülen çalışmalar neticesinde İtalyan polisi tarafından Roma ve Milano’da operasyon gerçekleştirildi. Operasyonda elebaşı Barış Boyun'un da aralarında olduğu organize suç örgütü üyesi 19 şüpheli yakalanırken, firari Barış Boyun Organize Suç Örgütüne yönelik bu güne kadar İstanbul, İzmir, Tekirdağ, Sakarya, ve Kütahya’ da gerçekleştirilen 26 ayrı operasyonda 317 şahıs yakalandığı kaydedildi.

175 kişi tutuklandı

Yakalanan şahıslardan 175’i tutuklanırken 100’ünün hakkında adli kontrol kararı verildiği ifade edildi.  Konuya ilişkin açıklama yapan Bakan Yerlikaya, “KOM Başkanlığımızı, Interpol-Europol Daire Başkanlığımızı ve İtalyan Güvenlik Makamlarını tebrik ediyorum. Dünyanın neresinde olursa olsun Aziz Milletimizin huzurunu kaçıranları, suç işleyenleri yakalayıp, nefeslerini kesmeye devam edeceğiz. Organize suç örgütlerine yönelik mücadelemiz azim ve kararlılıkla devam edecek” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)