Irak ve Suriye'nin kuzeyine hava harekatı

MSB (Milli Savunma Bakanlığı), Suriye ve Irak'ın kuzeyine düzenlenen hava harekatlarında 25 hedefin imha edildiğini ve çok sayıda teröristin öldürüldüğünü bildirdi. Öte yandan MSB, son 24 saatte Suriye ve Irak'ın kuzeyindeki operasyonlarda öldürülen teröristlerin sayısının 57'ye çıktığını bildirdi.

GÜNDEM 13.01.2024, 22:32
Irak ve Suriye'nin kuzeyine hava harekatı

Bakanlık tarafından gerçekleştirilen açıklamada,  PKK/KCK'lı ve diğer terörist unsurların etkisizleştirilerek, Kuzey Irak'tan halka ve kolluk kuvvetlerine dönük terör saldırılarını bertaraf etmek ve sınır güvenliğini sağlamak maksadıyla BM (Birleşmiş Milletler) Anlaşması'nın 51. maddesinden gelen meşru müdafaa hakları doğrultusunda, Kuzey Irak'taki Kandil, Hakurk ve Metina bölgeleriyle Suriye kuzeyinde terörist hedeflere bugün saat 21.00 sularında hava harekatları yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, "Gerçekleştirilen hava harekatları ile bölücü terör örgütünce kullanılan ve içinde sorumlu seviyede teröristlerin de olduğu değerlendirilen depo, barınak, sığınak ve mağaralardan oluşan toplam 25 hedef vurulmuştur. Düzenlenen harekatlarda azami oranda milli ve yerli mühimmat kullanılarak çok sayıda terörist öldürülmüştür." ifadelerine yer verildi.

Asil Türk milletinin bağrından çıkan TSK'nın (Türk Silahlı Kuvvetleri) geçmişte olduğu gibi şimdi de milletin ve Türkiye'nin güvenlik ve bekası için terörle mücadeleye 'tek bir terörist dahi kalmayıncaya değin' kararlılık ve azimle devam edeceğinin altı çizilen açıklamada, "Bu harekatlar esnasında dost unsuların, masum sivillerin, kültürel ve tarihi varlıklar ile doğanın zarar görmemesi adına her türlü önlem alınmıştır." denildi.

57 terörist etkisizleştirildi

Öte yandan MSB, son 24 saatte Suriye ve Irak'ın kuzeyindeki operasyonlarda öldürülen teröristlerin sayısının 57'ye çıktığını bildirdi.

Bakanlık tarafından gerçekleştirilen açıklamada, şöyle denildi:

"Şehitlerimizin kanı yerde kalmadı ve kalmayacak. Kahraman askerlerimiz en zorlu arazide PKK'lı teröristlere hain saldırının bedelini tek tek ödetmeyi sürdürüyor. Son 24 saat içinde öldürülen terörist sayısı 57'ye ulaştı. Operasyonlarımız kararlılıkla sürüyor."

Yorumlar (0)