Bakan Yerlikaya: “Tek bir terörist kalmadan sonuna kadar mücadele edeceğiz”

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, ‘Bozdoğan-19’ operasyonlarında Bölücü Terör Örgütü'nün (BTÖ), kırsal alandaki mağara ve sığınaklarının imha edildiğini duyurdu. Konuya ilişkin açıklamasında Yerlikaya, “Tek bir hedefimiz var; O da son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar durmadan, duraksamadan mücadele etmek” dedi.

GÜNDEM 01.04.2024, 09:34 02.04.2024, 09:23 Melina Ay
Bakan Yerlikaya: “Tek bir terörist kalmadan sonuna kadar mücadele edeceğiz”

Bakan Yerlikaya, resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) mensubu teröristlerin kırsal alanlarda eylem hazırlıkları için kullandıkları mağara ve sığınaklarda kullanmalarına yönelik ‘Bozdoğan-19’ operasyonlarını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Yerlikaya, teröristlerin depoladıkları çeşitli silah, mühimmat ve patlayıcıların imha edilmesine yönelik gerçekleştirilen operasyonlar sonucunda, 4 ilde 22 mağara, sığınak ve barınma alanının imha edildiğini duyurdu.

Operasyon sırasında ele geçirilen malzemeler arasında; 19 adet roketatar mühimmatı, 16 adet roketatar sevk fişeği, 10 adet el bombası, 444 adet çeşitli çap ve ebatlarda mühimmat ile birlikte çok sayıda silah ve patlayıcı madde bulunuyor.

Teröristlerin inlerini başlarını yıkacaklarını söyleyen Yerlikaya, “Aziz Milletimizin Bilmesini İsterim ki; Teröristlerin inlerini bir bir başlarına yıkıyoruz, yıkmaya da devam edeceğiz. Tek bir hedefimiz var; O da son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar durmadan, duraksamadan mücadele etmek” şeklinde konuştu. Konuşmasının devamında yapılan operasyonlara ilişkin detaylar veren Yerlikaya açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“1 Haziran 2023 - 31 Mart 2024 tarihleri arasında Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) mensubu teröristlerin kırsaldaki kış yapılanması ve eylem amaçlı patlayıcıların yok edilmesine yönelik düzenlenen 'KAHRAMANLAR' ve 'BOZDOĞAN' operasyonlarında toplam; 667 adet mağara, sığınak ve depo imha edildi.

Bombalı eylemler için hazırlanan:

- Bir ton 662 kg amonyum nitrat patlayıcı,

- 77 adet plastik patlayıcı C4,

- 180 adet mayın, EYP

Saldırı için hazırlanan:

- 80 bin 398 adet muhtelif çap ve ebatta mühimmat ile fişek,

- 10 bin 644 adet ağır silah mühimmatı, (RPG7, bombaatar, havan ve uçaksavar mühimmatı)

- Bin 30 adet el bombası

- 36 adet roketatar, havan, bombaatar, uçaksavar, lav silahı

- 340 adet uzun namlulu silah

- 198 adet tabanca ve

- 163 adet av tüfeği ele geçirildi”

Yerlikaya, Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı ve Terörle Mücadele Daire Başkanlığı'nın koordinasyonunda, Şırnak, Diyarbakır, Siirt ve Hakkari illerinde görev yapan Jandarma Özel Harekat (JÖH), Komando ve Güvenlik Korucularından oluşan 107 tim, toplamda 1.445 jandarma personelinin katılımıyla gerçekleştirilen 'BOZDOĞAN-19' operasyonlarının başarıyla tamamlandığını bildirdi. Operasyonlarda J-SİHA ve ATAK helikopterlerinin de destek verdiğini açıkladı.

Şırnak merkez, Uludere, Silopi, Lice, Eruh ilçesi kırsalı ve Yüksekova kırsalında düzenlenen BOZDOĞAN-19 operasyonu sonucunda ele geçirilenleri ise, söyle sıraladı:

- 19 adet roketatar mühimmatı,

- 16 adet roketatar sevk fişeği,

- RPD makineli tüfek,

- 10 adet el bombası, EYP

- 105 adet pil bloğu, (EYP hazırlamak üzere kullanılan)

- 3 adet fünye, (EYP hazırlamak üzere kullanılan)

- AK47 Piyade Tüfeği,

- 5 adet AK47 Piyade Tüfeği şarjörü,

- 444 adet mühimmat [1 adet 20 mm, 18 adet 5.56 mm,(425 adet 7,62 mm],

- 4 adet tüp,

- 2 adet akü,

- 84 adet pil ile çok sayıda örgütsel doküman, mutfak, sağlık ve yaşam malzemeleri ele geçirildi.

Son olarak Terör örgütünün lojistik amaçlı kullanmak ve eylem yapmak için hazırladığı sığınaklar tek tek tespit edilip imha edildiği aktaran Yerlikaya, “Operasyonları gerçekleştiren Kahraman Jandarmamızı tebrik ediyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle” dedi.

Yorumlar (0)