Bakan Uraloğlu’ndan Hatay Havalimanı açıklaması: O uçaklara göre yenileniyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay Havalimanı'nın büyük gövdeli uçakların inişine uygun şekilde yenilenme çalışmalarının sürdüğünü belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Hatay Havalimanı inşaatı, planlamalara göre gelecek yıl bitecek ama öne almaya çalışıyoruz” dedi.

GÜNDEM 28.01.2024, 13:33 29.01.2024, 18:10 Şeyda Gül
Bakan Uraloğlu’ndan Hatay Havalimanı açıklaması: O uçaklara göre yenileniyor

6 Şubat 2023'te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgede yürüttükleri çalışmalara ilişkin bilgi veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, afetle birlikte bölgede hasar gören yapıların onarımına hızla başladıklarını vurguladı. Depremin büyük hasar bıraktığı illerin başında Hatay'ın geldiğini söyleyen Bakan Uraloğlu, özellikle Antakya, Defne, Kırıkhan ve Samandağ'ın depremden en çok etkilenen ilçeler olduğunu, bu bölgelerde birçok yapının yıkıldığını ve birçoğunun da kullanılamaz hale geldiğini hatırlattı.

Pistimiz kısa süre sonra hizmet vermeye başladı

Hasar gören yapılar arasında Hatay Havalimanı'nın da olduğunu ifade eden Bakan Uraloğlu, havalimanının bulunduğu alandaki faylanma ve zemin sıvılaşması nedeniyle kalıcı yüzey deformasyonları meydana geldiğini söyledi. 1-1,5 metreye varan kalıcı oturmalar görüldüğünü kaydeden Bakan Uraloğlu, pist ve çevresindeki alan da bu oturmalardan etkilendiğini anımsattı. Bakan Uraloğlu, “Deprem sonrasında yardım ve tahliye uçakları için hızlı bir şekilde gerekli çalışmaları yaptık ve pistimiz kısa süre sonra hizmet vermeye başladı” şeklinde konuştu.

4 alternatif alanda detaylı incelemeler gerçekleştirildi

Depremle zarar gören Hatay Havalimanı'nın yer tespitinin 1990'lı yıllarda yapıldığını aktaran Bakan Uraloğlu, burasını yenilemek için çalışmalar yaptıklarını, Topboğazı, Serinyol, İskenderun ve Amik Ovası olarak 4 alternatif alanda detaylı incelemeler gerçekleştirdiklerini ve en uygun alan olarak yine mevcut yerini belirlediklerini dile getirdi.

45 metre genişliğindeki uçaklar da inebilecek

Hatay Havalimanı'nda inşaatın sürdüğünü belirten Bakan Uraloğlu, 12 Ekim'de Hatay Havalimanı PAT sahaları onarımı ve gelişimi işine ait ihaleyi gerçekleştirdiklerini ve 21 Kasım'da yapım çalışmalarına başladıklarını söyledi. Yenilenen Hatay Havalimanı inşaatı, planlamalara göre gelecek yıl bitecek ama öne almaya çalıştıklarını aktaran Bakan Uraloğlu, burası depremlerden etkilenmeden hizmet verecek ve bölgede uçuş trafiği artacağını söyledi. Yapılan çalışmalarla havalimanının ayrıca su taşkınlarına karşı da korunacağını vurgulayan Bakan Uraloğlu, havalimanına 45 metre genişliğinde geniş gövdeli uçakların inebileceği şekilde 3 bin metrelik ilave yeni bir pist inşa edeceklerini aktardı. 2 bin 720 metre uzunluğunda yeni paralel taksi yolu, 2 hızlı çıkış ve 4 bağlantı taksi yolu yapacaklarının bilgisini veren Bakan Uraloğlu, apron ve çevre güvenlik yolunun da yenileneceğini vurguladı.

Projeler devam ediyor

Yeni ısı merkezi, regülatör binaları, nöbetçi kulübeleri ve çevre düzeni imalatlarının da yapılacağını anlatan Bakan Uraloğlu, deprem bölgesindeki vatandaşların hayatlarını kolaylaştıracak çalışmaların hızla devam ettiğine dikkati çekti. Bakan Uraloğlu, ülkedeki köprü, otoyol ve demir yollarının da depreme dayanıklı hale getirilmesi için projelerin sürdüğünü dile getirdi.

Yorumlar (0)