Bakan Fidan: Durum iyi değil

Hakan Fidan, İran ile ABD'nin kontrollü çatışmasına dair, "Bölgesel yayılmadan uzak durmak gerekir. Durum hiç iyi değil. Çok daha büyük bir yayılmayla karşı karşıya kalınabilir." dedi.

GÜNDEM 05.02.2024, 00:16
Bakan Fidan: Durum iyi değil

Dışişleri Bakanı Fidan, bir televizyon yayınında gündemi değerlendirdi, sualleri cevapladı."Her an yangına dönebilir"

Fidan, ABD'nin İran destekli gruplara yönelik düzenlediği saldırılara dair suale ilişkin, ABD'nin ateşle oynadığının altını çizerek, "Ateşle oynadığınız vakit o ateş her an yangına dönebilir. Kontrol altına alınamayabilir. Burada büyük bir riskle karşı karşıyayız. Bu kontrol altına alınamama durumu bir tehdit olarak karşımızda yer alıyor." dedi. 

Türkiye olarak ABD ve bölgesel ortaklar ile devamlı olarak görüşüldüğünü ifade eden Bakan Fidan, "Bölgesel yayılmadan uzak durmak gerekir. Durum hiç iyi değil. Çok daha büyük bir yayılmayla karşı karşıya kalınabilir." diye konuştu."İsrail çok daha fazla toprak peşinde"

Hakan Fidan, dünya kamuoyunda İsrail'in güvenliği hususunun devamlı olarak gündeme getirildiğine dikkat çekti. İsrail'in, dünyaya yalan söylemekten vazgeçtiği vakit kendini güvende hissedeceğini kaydeden Fidan, "İsrail güvenlik peşinde falan değil. İsrail çok daha fazla toprak peşinde. Filistin halkına kendi devletini verdiği zaman zaten güvende olacaklar." ifadelerini kullandı.

Bakan Fidan, bölge ülkeleri olarak sorumluk almak için hazır olduklarını birçok kez ilettiklerini hatırlatarak, "İki devletli çözümü ortaya koyarken bu kez metodolojik olarak, farklı olarak garantörlük mekanizmasını öne sürmemizin arkasında da işte bu yatıyordu." sözlerini sarf etti. Filistin-İsrail çatışması

Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 'Filistin halkı ve başta Mescid-i Aksa olmak kaydıyla mukaddes değerlere dönük sürekli ihlallere bir karşılık verme' gerekçesiyle İsrail'e 7 Ekim 2023'te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim 2023'teki saldırılarda 1.200 İsraillinin yaşamını yitirdiğini, 5.132 kişinin ise yaralandığını duyurdu.

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında minimum yüzde 70'i kadın ve çocuk olmak kaydıyla, 27.365 Filistinli katledildi, 66.630 kişi ise yaralandı. 

Gazze'de halkın sığındığı eğitim kurumları ve hastaneler hedef alınarak sivil altyapıya zarar veriliyor. 

İsrail ordusu, 561 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023'te dört günlüğüne verilen ve ardından üç gün daha uzatılan 'insani arada' 240 Filistinli ve 81 İsrailli rehine karşılıklı salıverildi.

İşgal altındaki Kudüs ve Batı Şeria'da da İsrail kolluk kuvvetleri ve illegal Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 381 Filistinli vefat etti.

Hizbullah ile İsrail ordusu arasında 8 Ekim 2023'ten beri İsrail-Lübnan hududunda süren çatışmalarda 176 Hizbullah üyesi, 30 Lübnanlı sivil ile altı İsrailli sivil ve 10 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Yorumlar (0)