81 ilde ‘çakar lamba’ operasyonu: Milyonlarca ceza geldi

Bakan Ali Yerlikaya Türkiye genelinde izni olmadığı halde çakar lamba kullanan ya da emniyet şeridini ihlal eden sürücülere yönelik düzenlenen operasyonun detaylarını paylaştı.

GÜNDEM 28.01.2024, 09:38 29.01.2024, 09:57 Buse Önder
81 ilde ‘çakar lamba’ operasyonu: Milyonlarca ceza geldi

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Türkiye genelinde izin almadan çakar lamba kullanan veya emniyet şeridini ihlal eden sürücülere yönelik düzenlenen operasyonun detaylarını paylaştı. Bakan Yerlikaya, operasyonun amacını vurgulayarak, “Işıklı ya da sesli uyarı işareti bulunan cihazları mevzuatta izin verilmeyen araçlara takarak kullanan (Çakar Lamba) ya da emniyet şeridini ihlal eden sürücülere karşı denetimlerimiz aralıksız sürecek" dedi.

5 milyon değerinde ceza kesildi

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı koordinasyonunda, 81 ilde 01-26 Ocak 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen denetimlerde 807 sürücü tespit edildi ve araçlarındaki çakar lambalar söktürüldü. Bu sürücülere toplamda 5 milyon 196 bin TL para cezası uygulandı.

‘Trafikte öncelik her zaman insan hayatı’

Bakan Yerlikaya, trafikte önceliğin her zaman insan sağlığı olduğunu vurgulayarak, “Görevi sırasında ışıklı ya da sesli uyarı işareti bulunan cihazları kullanan ambulans, itfaiye ve polis gibi araçlarımızın trafikteki önceliği, insan sağlığı ve suçlularla mücadeleye yöneliktir" şeklinde ifade etti.

Operasyonun, trafik kurallarına uymayan sürücülere karşı caydırıcı bir önlem olduğunu belirten Bakan Yerlikaya, trafikteki önceliğin her zaman insan hayatı olduğunu vurgulayarak önemli bir güvenlik mesajı verdi.

Yorumlar (0)