10 ilde terör operasyonu: 72 kişi gözaltında

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 10 ilde gerçekleştirilen 'Bozdoğan-36' operasyonlarında 72 şüphelinin tutuklandığını açıkladı.

GÜNDEM 09.05.2024, 10:10 10.05.2024, 09:13 Buse Önder
10 ilde terör operasyonu: 72 kişi gözaltında

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde bölücü terör örgütüne yönelik gerçekleştirilen 'Bozdoğan-36' operasyonlarını duyurdu.

Operasyonların Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı ve İstihbarat Başkanlığı koordinesinde gerçekleştirildiğini belirten Soylu, 10 ilde yapılan operasyonlarda 72 şüphelinin yakalandığını bildirdi.

10 ilde terör operasyonu

İl Emniyet Müdürlükleri Terörle Mücadele Şube Müdürlüklerince Mardin, Antalya, Elazığ, Adıyaman, Diyarbakır, Eskişehir, İstanbul, Balıkesir, Hakkari ve Şanlıurfa'da düzenlenen operasyonlarda şüphelilerin bölücü terör örgütü içerisinde faaliyet yürüttükleri belirlendi.

Nevruz etkinliklerinde ve düzenlenen tanıtım toplantılarında terör örgütü propagandası yaptıkları, örgüt mensuplarının mezarları başında anma ve taziye etkinliklerine katılarak örgüt lehine slogan attıkları, örgütün cezaevi iç koordinasyonu yapılanması içerisinde yer alan şahıslara para yardımı yaptıkları, ateş yakmak, havai fişek atmak, slogan atmak ve çöp konteynerleriyle yolu trafiğe kapatmak suretiyle kanunsuz gösterilere katıldıkları ve haklarında kesinleşmiş hapis cezası ve aranma kaydı bulunduğu tespit edildi.

Materyallere el kondu

Operasyonlar sonucunda ise 1 adet ruhsatsız tabanca, 1 adet kurusıkıdan çevirme tabanca, 1 adet av tüfeği ve çok sayıda dijital materyal ile örgütsel dokümanın ele geçirildiğini aktaran Bakan Yerlikaya, operasyonlara katılan personeli tebrik etti.

Yerlikaya, "Teröristlerin hiçbirine göz açtırmayacağız. Güvenlik güçlerimizin üstün gayretleriyle milletimizin huzuru, birlik ve beraberliği için son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz" dedi.

Yorumlar (0)