Rekabet Kurumu’ndan Google'a 482 milyon TL para cezası

Rekabet Kurumu'ndan yapılan açıklamada, Google’a otel sorguları bakımından tedbir önerilerini yerine getirmemesi nedeniyle toplam 482 milyon TL para cezası verildiği bilgisine yer verildi.

EKONOMİ 10.06.2024, 12:40 Şeyda Gül
Rekabet Kurumu’ndan Google'a 482 milyon TL para cezası

Rekabet Kurumu, Yerel Arama Hizmetleri Soruşturmasında Google’ın süreli para cezasını durduğunu açıkladı. Google’a otel sorguları bakımından tedbir önerilerini yerine getirmediği süre için toplam 482 milyon TL para cezası verildiği ifade edilen açıklamada, “Rekabet Kurulunun 08.04.2021 tarihli ve 21-20/248-105 sayılı kararında, GOOGLE’ın genel arama hizmetleri pazarında hâkim durumda olduğu, GOOGLE’ın kendi yerel arama (Local Unit) ve konaklama fiyatı karşılaştırma (GOOGLE Hotel Ads-GHA) hizmetlerine genel arama sonuç sayfasında konum ve gösterim olarak rakiplerine kıyasla avantaj sağlayarak rakip yerel arama sitelerinin Local Unit’e girişine engel olarak rakiplerin faaliyetlerinin zorlaştırılmasına ve yerel arama hizmetleri ile konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetleri pazarlarındaki rekabetin bozulmasına yol açmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği tespit edildi.  GOOGLE hakkında 296.084.899,49 TL idari para cezasına hükmedilmişti” denildi.

Google verilen kararlara uymadı

Ayrıca GOOGLE’a, ihlalin giderilmesi ve pazardaki etkin rekabetin tesis edilmesini temin etmek için birtakım yükümlülükler getirildiği vurgulanan kurul açıklamasında, bu kapsamda GOOGLE’ın, rakip yerel arama hizmetlerine ve rakip konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerine genel arama sonuç sayfasında GOOGLE’ın kendi ilgili hizmetlerinden dezavantajlı olmayacakları koşulları sağlaması gerektiği belirtildi. Bu doğrultuda GOOGLE, “yerel arama hizmetleri” pazarında Kurul tarafından işaret edilen endişeleri bertaraf etmek için yerel arama hizmetlerine ilişkin yeni tasarımları içeren tedbir önerilerini sunduğu kaydedilen açıklamada, kurulun 21.03.2024 tarihli toplantısında, GOOGLE tarafından sunulan bu tedbir önerilerinin uygulanmasına ve 3 aylık süre zarfınca izlenmesine karar verildiği bilgisine yer verildi.  Ancak GOOGLE’ın “yerel arama hizmetleri” bakımından uygulanmasına karar verilen yeni tasarımları otel sorguları bakımından uygulamadığının belirlendiği aktarılan açıklamada, “Dolayısıyla yukarıda bahsedilen yükümlülükleri tam olarak yerine getirmediğinin tespiti üzerine Kurul, otel sorgularına ilişkin yerel arama hizmeti bakımından yeni tasarımların uygulanmaya alınmasına kadar GOOGLE’a 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 17. maddesi uyarınca her gün için idari para cezası uygulanmasına karar vermiştir” ifadelerine yer verildi.

Yaklaşık 482 milyon TL ceza

Kurum son durumda, GOOGLE’ın otel sorgularına ilişkin yerel arama hizmeti bakımından uygulamadığı tespit edilen tasarımları otel sorgularına ilişkin yerel arama hizmeti bakımından da uygulamaya alarak 21.05.2024 tarihinde süreci tamamladığını tespit etti. Açıklamada, “Bu doğrultuda Kurul, günlük idari para cezasının 21.05.2024 tarihi itibarıyla sonlandırılmasına ve GOOGLE hakkında yerel arama hizmetlerine ilişkin yeni tasarımları otel sorguları bakımından uygulamamasının yaptırımı olarak toplamda yaklaşık 482 milyon TL ceza uygulanmasına karar vermiştir” denildi.

Yorumlar (0)