Kademeli emeklilik gelecek mi? Bakan Işıkhan'dan açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, milyonlarca çalışanın merakla beklediği staj sigortası ve kademeli emeklilik hakkında herhangi bir çalışmalarının olmadığını söyledi.

EKONOMİ 27.02.2024, 00:47 27.02.2024, 00:49 Buse Önder
Kademeli emeklilik gelecek mi? Bakan Işıkhan'dan açıklama

2000-2008 yılları arasında Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) girişi olan ancak Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesini kaçıran SSK ve Bağ-Kur'lu milyonlarca çalışan, gözünü kademeli emekliliğe dikmiş durumdaydı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, staj sigortası ve kademeli emeklilikle ilgili AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Işıkhan, "Staj sigortası ve kademeli emeklilikle ilgili bir çalışmamız yok." dedi.

Yeniden düzenleme talebinde bulunmuşlardı

EYT düzenlemesinden o dönemde staj yapan çalışanlar yararlanamamıştı. Bu nedenle çalışanlar, staj döneminin de hesaplamaya dahil edilmesini talep etmişti. Ayrıca, 9 Eylül 1999 tarihinden öncesini kapsayan düzenlemeyi bir gün veya birkaç ayla kaçıranlar da yaşanan mağduriyete dikkat çekerek düzenleme talebinde bulunmuşlardı.

Kademeli emeklilik nedir?

Kademeli emeklilik, belirli kriterleri yerine getiren bireylerin emekliliklerini adım adım gerçekleştirmelerini sağlayan bir sistemdir. Bu yaklaşımda, emeklilik yaşını ve prim gün sayısını tamamlamak yerine her iki kriterin de kademeli olarak yerine getirilmesi esas alınır.

Yorumlar (0)