İthalat yok! Kurbanlıklar yüzde 100 yerli

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Ceylan, bu yık kurbanlıkların yüzde 100'ünün yerli olacağını ve ithalatın düşünülmediğini açıkladı.

EKONOMİ 10.07.2019, 12:23
İthalat yok! Kurbanlıklar yüzde 100 yerli

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Ceylan, bu yıl kurbanlık için hayvan ithal edilmeyeceğini duyurdu.  

Ceylan, üreticilerle Kurban Bayramı dönemindeki hazırlıkları görüştüklerini ve bu kapsamda gerçekleştirilen toplantılarla çözümler ürettiklerini açıkladı. 

Kurban Bayramı'nın yaklaştığını ve hazırlıkların hız kazandığını ifade eden Ceylan, "Yerli üreticilerimizin ürettiği kurbanlıklar şu anda hazır ve yeterli durumda. Yerli ve milli olarak ürettiğimiz kurbanlıklarımızı keseceğiz. Kurbanlıkların yüzde 100'ü yerli olacak. Bu sene kurbanda ithalat düşünülmüyor. Sayın bakanımız da bu konuda açıklamalarda bulundu." açıklamalarında bulundu.

"1 milyon 250 bin büyükbaş hayvan kurban için hazır"

Ceylan, yetiştiricilerin kurbanlıklarını hazırlayıp bayramı beklemeye başladıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

"Şu anda kurban için yeteri sayıda büyükbaş ve küçükbaş hayvan bulunuyor. 1 milyon 250 bin büyükbaş hayvan kurban için hazır. Geçen yıllarda 850-900 bin arasında büyükbaş hayvan, 2 milyon 700 bin civarında küçükbaş hayvan kesimi yapılmış. Bu sene 3 milyon 700 bin civarında küçükbaş kurbanlık hazır olarak beklemektedir."

Ceylan, yetiştiricilerin emeklerinin karşılığını aldığı ve kâr edip yüzünün güldüğü bir Kurban Bayramı geçirmesi dileğinde bulundu. 

Yorumlar (0)