Emekliye yüzde 10 indirim bu gece başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 2024 Emekliler Yılı kapsamında bakanlığa ait trenlerde emeklilere yüzde 10 indirimli seyahat uygulamasının bu gece yarısından itibaren başlayacağını duyurdu.

EKONOMİ 29.03.2024, 19:53 Şeyda Gül
Emekliye yüzde 10 indirim bu gece başlıyor

Geçtiğimiz günlerde 2024 Emekliler Yılı kapsamında emeklilere çeşitli indirimler yapılacağını duyuran Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, beklenen indirimden birinin bu gece yarısından itibaren başlayacağını duyurdu. 2024 Emekliler Yılı kapsamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na ait trenlerde emeklilerin yüzde 10 indirimli seyahat edeceğini açıklayan Bakan Uraloğlu, “Emeklilerimizin ekonomik, konforlu ve rahat bir şekilde seyahatlerini sağlamak üzere yüksek hızlı, ana hat ve bölgesel trenlerimizde yüzde 10 indirim uygulamasını başlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

Tren kapasitelerinde artışa gidildi

Yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle artan yolcu talebini karşılamak için gerekli önlemlerin alındığını söyleyen Bakan Uraloğlu, bayram tatili ve okullardaki ara tatili kapsayan 5 -15 Nisan tarihleri arasında ek Yüksek Hızlı Tren seferleri ve diğer trenlerde kapasite artışına gidildiğinin de bilgisini verdi. Yüksek hızlı tren hatlarında 5 Nisan’dan itibaren başlayacak ek seferlerle 18 bin 84 koltuk kapasitesi artışı sağlayacaklarını kaydeden Bakan Uraloğlu, bu kararla günlük karşılıklı sefer sayısının Ankara-İstanbul hattında 13'ten 14’e, Konya-İstanbul hattında 4’ten 5’e yükseleceğini dile getirdi. Ankara-Konya hattında Cuma ve Pazar günlerine ek olarak Cumartesi için de sefer konulacağını anlatan Bakan Uraloğlu, “Yüksek hızlı trenlerdeki yeni seferler tatil dönemi sonrasında da devam edecek” dedi.

Herhangi bir belge ibrazı yeterli olacak

İndirimin bu gece yarısından itibaren emeklilere yönelik uygulanmaya başlanacağının altını çizen Bakan Uraloğlu, emeklilerin yüzde 10 indirimden faydalanmak için e-devlet üzerinden veya bir resmi kurumdan alınacak emekli olunduğunu gösteren bir belgenin yeterli olacağını vurguladı.

Tüm emeklileri kapsayan söz konusu indirim, yıl sonuna kadar geçerli olacak.

Yorumlar (0)