Emeklilere özel indirimler geliyor: İşte indirim uygulanacak yerler

Emeklilere özel indirimlerin yolda olduğunu duyuran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Tarım Kredi, THY, TCDD, GSM operatörleri, zincir marketler ve bazı giyim mağazalarında, sinema ve tiyatrolarda emeklilere özel kampanyalar başlatılacağını ifade etti.

EKONOMİ 26.03.2024, 02:02 Şeyda Gül
Emeklilere özel indirimler geliyor: İşte indirim uygulanacak yerler

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, AK Parti Kırşehir İl Başkanlığı ziyaretinde önemli açıklamalarda bulundu. 2023 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 4,5 büyüme ile AB ülkeleri arasında en çok büyüyen ülke olduğunu ifade eden Bakan Işıkhan, dolar bazında milli gelirde Türkiye tarihinde ilk kez 1 trilyon doların aşıldığını söyledi. Kişi başına milli gelirin de 13 bin 110 dolarla tarihin en yüksek düzeyini gördüğünü vurgulayan Bakan Işıkhan, 2023 yılı iş gücü verilerini açıkladı. 2023 yılında işsizlik oranı bir önceki yıla göre 1 puanlık azalışla yüzde 9,4 seviyesine gerilediğini belirten Bakan Işıkhan, işsiz sayısının 2023 yılında bir önceki yıla göre 318 bin kişi azalarak 3 milyon 264 bin kişiye gerilediğini kaydetti. Toplam işsizlik oranı ve genç işsizlik oranının son 10 yılın en düşük seviyesinde olduğunun bilgisini veren Bakan Işıkhan, hem kadın hem genç hem de toplam istihdam oranının ve iş gücüne katılım oranının son 21 yılın en yüksek düzeyinde olduğunu vurguladı. Tüm bunları birlikte başardıklarını anlatan Bakan Işıkhan, “Bu birlik ve beraberlik ruhuyla, başta çalışma hayatı olmak üzere Türkiye'yi küresel anlamda hak ettiği konuma taşıyacak ve her alanda geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Emeklilere ilk kez banka promosyon ödenmesini başlattık

Tüm engellere ve finansal krizlere rağmen Türkiye ekonomisinin istikrarla büyüdüğüne dikkati çeken Bakan Işıkhan, yılsonu itibarıyla enflasyonun düşüşe geçeceğini aktardı. İşçisiyle, işvereniyle, emekçisiyle, memur ve emeklisiyle 85 milyon vatandaşın refahının, aynı zamanda Türkiye'nin refahı ve gücü demek olduğunu vurgulayan Bakan Işıkhan, emeklilerin bu refahı en çok hak edenler arasında yer aldığını belirtti. AK Parti olarak attıkları adımlarla, sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemi inşa ettiklerine değinen Bakan Işıkhan, ilaç kuyruklarından maaş kuyruklarına, emeklilerimize zulüm olan her uygulamayı bitirdiklerini hatırlattı. Seyyanen ve oransal artışlarla emekli aylıklarında reel olarak yüzde 87 ile 636 oranında artış sağladıklarını belirten Bakan Işıkhan, “Emeklilerimizin gündemimizde olduğunu ve onların hayatlarını her yönden kolaylaştıracak adımları hayata geçirmeye devam edeceğimizi duyurmak adına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tensipleriyle 2024 yılını emekliler yılı ilan ettik. Emekliler yılı kapsamında, bankalarla yeni bir emekli aylığı promosyon ödemesi sürecini başlattık. Biliyorsunuz Sosyal Güvenlik Kurumumuz, bankalar aracılığıyla emekli maaşlarını ödemektedir. 2017'de emeklilerimize ilk kez banka promosyonu ödenmesini yine biz başlatmıştık” şeklinde konuştu.

Bayram ikramiyesi 2-5 Nisan arasında yatırılacak

Kamu bankalarında emekli aylığı promosyon ödemelerini, emekli ve hak sahiplerinin aldığı aylık miktarına göre yaklaşık 2 katına çıkardıklarını hatırlatan Bakan Işıkhan, SGK olarak, diğer bankalarla da kamu bankalarının miktarları asgari olacak şekilde promosyon ödemelerinde artış sağlanması yönündeki çalışmalar yürüttüklerini anlattı. Banka protokollerinin yürürlüğe girdikten sonra emeklilerin, bankalara başvurarak bu promosyon ödemelerinden faydalanabileceğini ifade eden Bakan Işıkhan, kamu bankalarında başvuruların bugün başladığını söyledi. Ayrıca emeklilere bayram ikramiyesi ödemelerinin de Ramazan Bayramı öncesinde 2-5 Nisan arasında banka hesaplarına yatırılacağının müjdesini veren Bakan Işıkhan, “Bunun dışında, emeklilerimizin yaşam kalitesini artıracak, fiziksel ve ruhsal sağlık, sosyal ve kültürel yönden zenginleştirecek birçok çalışmayı, emekliler yılı kapsamında hayata geçiriyoruz” dedi.

Emeklilere özel indirim ve kampanya

PTT AVM'de, Tarım Kredi Kooperatif Marketlerinde, Türk Hava Yolları'nda, TCDD'de, GSM operatörlerinde, sinema ve tiyatrolarda, PTT Kargo'da emeklilere özel indirimler ve kampanyalar başlatacaklarını kaydeden Bakan Işıkhan, ayrıca Türkiye'nin önde gelen zincir marketlerinde ve giyim mağazalarında emeklilere özel indirimler sağlayacaklarını belirtti. Belediyeler Birliği ile protokol yaparak emeklilerin kültür turlarıyla ücretsiz olarak Türkiye'yi şehir şehir dolaşmalarının temellerini atacaklarını anlatan Bakan Işıkhan, “Bunun gibi emeklilerimize imtiyaz sağlayan birçok uygulamayı emekliler yılı kapsamında günbegün kamuoyuyla paylaşacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)