Ekmek ve simit fiyatlarında yeni dönem

Ekmek ve simit fiyatının belirlenmesinde Ticaret Bakanlığı'ndan olumlu görüş alınması koşulu getirilirken, bakanlığın olumsuz görüş bildirilmesi durumunda Birlik, revize edilen tarifeyi tekrar Bakanlığın görüşüne sunmak zorunda olacak.

EKONOMİ 14.03.2024, 10:20 14.03.2024, 15:40 Şeyda Gül
Ekmek ve simit fiyatlarında yeni dönem

Resmi Gazete’de, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu'nun ilgili yeni yönetmelik yayımlandı. Buna göre, ekmek ve simit fiyatları il genelinde oluşturulacak komisyon tarafından değerlendirilecek. Fiyatları belirleyecek olan komisyon, ilgili belediye, Ticaret İl Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, ticaret ve sanayi odası veya ticaret odası ile ilgili odanın temsilcilerinin bir araya gelmesiyle oluşacak.

Fiyatlar, Birlik tarafından onaylanacak

Ticaret Bakanlığı'nın olumlu görüşünün alınmasının ardından fiyatlar, Birlik tarafından onaylanacak. Ancak, bakanlığın olumsuz görüş bildirilmesi durumunda kurulan Birlik, yeni tarife talebini gerekçeleri ile birlikte sunacak. Komisyon toplanmaksızın tekrar Bakanlığın görüşüne sunulacak tarifeyle birlikte,  karar görüşün alınmasından sonra onaylanacak.

Yorumlar (0)