EBRD Türkiye tahminini açıkladı: İşte öngörülen büyüme oranı…

Enflasyonla mücadele kapsamında para ve maliye politikasında sıkılaşmanın devam edeceğini beklediğini ifade eden Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 2,7, 2025 yılında ise yüzde 3 büyüyeceğini öngördü.

EKONOMİ 15.05.2024, 09:54 16.05.2024, 16:04 Şeyda Gül
EBRD Türkiye tahminini açıkladı: İşte öngörülen büyüme oranı…

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), piyasaların merakla beklediği faaliyet gösterdiği ekonomileri kapsayan Bölgesel Ekonomik Görünüm raporunu yayımladı. Buna göre, EBRD geçen yıl eylüldeki bölgesel ekonomik büyüme tahminini yüzde 0,2 aşağı yönlü revize etti. Bölgesel ekonomik büyüme tahmini yüzde 3'e çekilirken, geçtiğimiz yıl EBRD ekonomilerinde büyüme yüzde 2,5 olmuştu.

2025'te yüzde 3 büyüme öngörülüyor

Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme öngörüsünü de eylüldeki yüzde 3 seviyesine göre aşağı yönlü revize ederek yüzde 2,7 olarak güncelleyen EBRD, büyüme beklentisindeki düşüşte, enflasyonla mücadele kapsamında para ve maliye politikasında sıkılaşmanın devam edeceği beklentisinin etkili olduğunu vurguladı. Bankanın raporunda Türkiye ekonomisinin 2025 yılında ise yüzde 3 büyüyeceği öngörüldü.

Riskler sürüyor

Türkiye ekonomi politikası, vergi artışları ve daha güçlü makro ihtiyati politika tedbirleriyle sıkılaştığı ifade edilen raporda, geçtiğimiz yıl ekonomik büyümenin deprem sonrası yeniden yapılandırma çabalarının etkisiyle hizmet sektörü tarafından yönlendirildiği bilgisine yer verildi. Haziran 2023'ten bu yana daha ortodoks politikalara geri dönüş, yerli ve uluslararası yatırımcılar arasında güveni artırdı. Türkiye kısa süre önce bir büyük derecelendirme kuruluşundan 10 yılı aşkın süre sonra ilk ülke not artışını aldığı belirtilen raporda, yüksek enflasyonun Avrupa'da daha yavaş büyüme, bölgede jeopolitik gerginliğin artması ve yüksek kısa vadeli dış finansman ihtiyaçları ışığında daha sıkı küresel finansman koşullarına bağlı olarak risklerin sürdüğü kaydedildi.

19,8 milyar Euro yatırımın yüzde 93'ü özel sektöre sağlandı

EBRD'nin Türkiye'de 2009 yılından bu yana 442 projeye ve ticaret finansmanı girişimlerine yaptığı 19,8 milyar Euro yatırımın yüzde 93'ü özel sektöre sağlandı.

Yorumlar (0)