Bakan Şimşek’ten kritik açıklama: Türkiye 1,1 trilyon barajını aştı

2023 yılı büyüme rakamlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Göstergeler ekonomideki dengelenmenin ve cari açıktaki iyileşmenin devam ettiğine işaret ediyor” dedi.

EKONOMİ 29.02.2024, 11:32 29.02.2024, 11:37 Şeyda Gül
Bakan Şimşek’ten kritik açıklama: Türkiye 1,1 trilyon barajını aştı

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 2023 yılı büyüme rakamlarını değerlendirdi. Bugün açıklanan gayrisafi yurt içi hasıla verilerine göre, ekonominin 2023 yılı son çeyreğinde yıllık yüzde 4 büyüdüğünü ifade eden Bakan Şimşek, böylece büyümenin 2023 yılında Orta Vadeli Program'ın üzerinde yüzde 4,5 gerçekleştiğini belirtti. Bakan Şimşek, “Milli gelirimiz 1,1 trilyon doları aştı. Kişi başına milli gelir ise bir önceki yıla göre 2 bin 450 dolar artarak 13 bin 110 dolara yükseldi” ifadelerini kullandı.

Daha nitelikli büyümeye doğru yol alıyoruz

Program doğrultusunda büyümede yılın üçüncü çeyreğinde başlayan dengelenmenin son çeyrekte de devam ettiğini kaydeden Bakan Şimşek, yılın ilk yarısında 8,8 puan olan iç talebin büyümeye katkısı, yılın ikinci yarısında 6,6 puana gerilediğini ifade etti. Net dış talebin negatif katkısı ise 4,9 puandan 1,6 puana düştüğünü anlatan Bakan Şimşek, “2023 yılında büyümenin yaklaşık üçte biri üretken kapasitemizi artıran makine ve teçhizat yatırımlarından geldi. Güçlü şekilde desteklediğimiz yatırım ve ihracat ile daha nitelikli büyümeye doğru yol alıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Verimlilik artışına odaklanan yapısal reformlara devam edeceğiz

Göstergeler ekonomideki dengelenmenin ve cari açıktaki iyileşmenin devam ettiğine işaret eden Bakan Şimşek, 2024 yılında net dış talebin büyümeye pozitif katkı verdiği ılımlı bir dengeli bir büyüme beklediklerini vurguladı. Uyguladıkları politikalarla iyileşen büyüme kompozisyonu, dezenflasyon sürecine önemli katkıda bulunacağını kaydeden Bakan Şimşek, “Kalıcı refah artışı için fiyat istikrarını sağlamanın yanı sıra yüksek katma değerli üretime ve verimlilik artışına odaklanan yapısal reformlara devam edeceğiz” dedi.

Yorumlar (0)