Bakan Şimşek'ten milli gelir açıklaması: Maastricht kriteri vurgusu

2023 yılında deprem harcamaları hariç tutulduğunda bütçe açığının milli gelire oranının yüzde 1,7 ile Maastricht kriterinin de altında olduğuna işaret eden Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Bütçe sonuçları mali disiplinin yeniden tesisine yönelik kararlılığımızı göstermektedir” dedi.

EKONOMİ 15.01.2024, 12:38 Şeyda Gül
Bakan Şimşek'ten milli gelir açıklaması: Maastricht kriteri vurgusu

2023 yılı merkezi yönetim bütçe gerçekleşme sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bütçe açığının Orta Vadeli Program (OVP) beklentilerinin yaklaşık 258 milyar lira altında, 1 trilyon 375 milyar lira olarak gerçekleştiğine işaret etti. Bütçe açığının milli gelire oranı ise yüzde 6,4 olan OVP öngörülerinin 1 puan altında yüzde 5,4 seviyesinde gerçekleştiğini ifade eden Bakan Şimşek, deprem harcamaları hariç tutulduğunda ise bu oran yüzde 1,7 seviyesinde olduğunu kaydetti. Bütçe açığındaki bu olumlu görünümde, öngörülenden daha yüksek gelir tahsilatının etkili olduğunu bildiren Bakan Şimşek, gelir performansındaki bu artışta ise yurt genelinde gerçekleştirilen etkili vergi denetimleri, kayıt dışı ekonomiyle güçlü mücadele ve tahsilatı hızlandırma çalışmaları belirleyici olduğunu anlattı.

Önümüzdeki yıllara ilave yük oluşturmayan bir anlayış benimsendi

Yürütülen çalışmalara ilişkin de bilgi veren Bakan Şimşek, borçlularla birebir irtibata geçildiğini ve borçlarını ödemeleri için gerekli bilgilendirmelerin yapıldığını anlattı. Tek seferde ödeme yapamayacak durumda olan borçlulara taksitlendirme yoluyla yardımcı olunduğunu belirten Bakan Şimşek, ödeme eğiliminde olmayan borçlular hakkında ise gerekli icra işlemleri yapıldığını söyledi. Gider tarafına bakıldığında, depreme yönelik ihtiyaçlar için daha fazla kaynak aktarılmasına rağmen OVP ile uyumlu bir görünüm sergilendiğini vurgulayan Bakan Şimşek, “Deprem hariç harcamalarda ise mali disiplin hedefiyle uyumlu, öncelikli ihtiyaçların karşılandığı ve önümüzdeki yıllara herhangi bir ilave yük oluşturmayan bir anlayış benimsendi” ifadelerini kullandı.

Maastricht kriterinin de altında

Depreme yönelik ihtiyaçlar için 762 milyar liralık harcama öngörülmüşken yıl sonu harcama tutarının 950 milyar lira seviyesine ulaştığını aktaran Bakan Şimşek, deprem harcamalarının milli gelire oranı ise yüzde 3,7 olduğunu kaydetti. Geçici nitelikte olan bu harcamaları hariç tuttuğumuzda ise bütçe açığının milli gelire oranı yüzde 1,7 ile Maastricht kriterinin de altında olduğunu dile getiren Bakan Şimşek, “Bütçe sonuçları da program hedeflerinin gerçekleştirilmesine ve mali disiplinin yeniden tesisine yönelik kararlılığımızı göstermektedir” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)