Bakan Şimşek'ten ev sahiplerine kritik uyarı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamada kira geliri elde eden ev sahiplerini beyanname vermeleri konusunda uyardı.

EKONOMİ 02.04.2024, 13:33 02.04.2024, 13:35 Şeyda Gül
Bakan Şimşek'ten ev sahiplerine kritik uyarı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ev sahiplerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın idari kayıtları (tapu, MERNİS vb.) ve teknolojik imkanları en üst düzeyde kullanarak kira geliri elde edip beyanname vermeyen mükellefleri tespit etmeye yönelik çalışmalarını titizlikle sürdürdüğünü ifade eden Bakan Şimşek, “Denetim planına aldığımız 1,2 milyon gayrimenkulden bugüne kadar yaklaşık 420 bininde yerinde tespitte bulunduk. Saha denetimlerimize ve mükelleflerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

5 Nisan tarihine kadar beyanname vermeyi unutmayın

2023 yılı istisna tutarı olan 21 bin TL üzerinde kira gelirine sahip mükelleflere herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan tarihine kadar beyanname vermeleri gerektiğini hatırlatan Bakan Şimşek, “Adil rekabet ve mali disiplin için kayıt dışılıkla mücadeleyi güçlendiriyoruz” dedi.

Yorumlar (0)