Bakan Şimşek ‘Destekliyoruz’ diyerek açıkladı

Türkiye ekonomisinin potansiyelini gerçekleştirmesinin kadınların iş hayatında daha çok rol almalarına bağlı olduğunu söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kadın çalışanları desteklediklerini vurguladı.

EKONOMİ 05.03.2024, 20:26 Şeyda Gül
Bakan Şimşek ‘Destekliyoruz’ diyerek açıkladı

Halkbank Üreten Kadınlar Yarışması'nın İstanbul'da gerçekleştirilen ödül törenine katılan Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, ödül alan kadınları tebrik ederek önemli açıklamalarda bulundu. Kadınların ekonomiye katılımının önemine işaret eden Bakan Şimşek, Türkiye ekonomisinin potansiyelini gerçekleştirmesinin tek yolunun kadınların çok daha aktif bir şekilde hem iş hayatında girişimci olarak hem de çalışan olarak bulunmalarına bağlı olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın törene gönderdiği mesajında bahsettiği kadınların iş hayatına katılımının son 20 yıldaki artışına değinen Bakan Şimşek, bu oranın yüzde 20'lerden yüzde 36'ya çıkmasının çok değerli ve anlamlı olduğunu ancak yeterli olmadığını ifade etti.

Kadınların iş gücüne katılımını teşvik edecek her adımın arkasındayız

OECD ülkelerinde kadınların iş gücüne katılım oranının ortalama yüzde 66 olduğunu kaydeden Bakan Şimşek, geçen bir çalışmaya baktıklarını anlattı. “Eğer Türkiye'de kadınların iş gücüne katılım oranı OECD ortalamalarına ulaşırsa, yani yüzde 66'ya çıkarsa, Türkiye'nin milli geliri yüzde 20 daha yüksek olur. Geçen sene Türkiye'nin milli geliri 1,1 trilyon doları aştı. Dolayısıyla yüzde 20 daha büyük ekonomi şu demek: İlave 210 milyar dolar gayrisafi yurt içi hasıla demek” diyen Bakan Şimşek, dolayısıyla kadınların iş gücüne ve iş hayatına katılımını teşvik edecek her türlü adımın arkasında olduklarını dile getirdi. Bakan Şimşek, “O nedenle Halkbank Genel Müdürümüzü (Osman Arslan), onun nezdinde bütün Halkbank ailesini tebrik ediyorum” dedi.

Türkiye kadınların iş gücüne katılım oranının yüzde 70'lere ulaştığı dönemi görecek

Burada en önemli ve belirleyici konunun eğitim seviyesi olduğunu, yaptıkları analize göre yüksek öğretim mezunu kadınlar arasında iş gücüne katılım oranının yüzde 70'lere yükseldiğini kaydeden Bakan Şimşek, OECD ortalaması olan yüzde 66'yı geçtiğini belirtti. Dolayısıyla eğitime erişim, onun öncelik verilmesinin zaten hükümetin gerçekten çok önemsediği bir konu olduğuna dikkat çeken Bakan Şimşek, nümüzdeki dönemde Türkiye’nin kadının iş gücüne katılım oranının yüzde 70'lere ulaştığı dönemi göreceğini vurguladı. Bakan Şimşek, Kadınların sayesinde Türkiye'nin ekonomisi çok daha güçlü, çok daha büyük olacak ve Türkiye potansiyelini gerçekleştirmiş olacak” diye konuştu.

Yeni kadın girişimcilere 200 bin lira destek

Bu noktada bir miktar pozitif ayrımcılık gerektiğini dile getiren Bakan Şimşek, nitekim kamu bankaları, KOSGEB ve TÜBİTAK gibi birçok kuruluşun kadın girişimcilerin yanında olduğunu vurguladı. KOSGEB’in yeni kadın girişimcilere 200 bin lira, mevcut kadın girişimcilere de 300 bin lira sübvansiyonlu kredi sunduğunu hatırlatan Bakan Şimşek, Halkbank’ın da çok kapsamlı programından bahsettiğini söyledi. “Yani düşünebiliyor musunuz? 220 bin kadın girişimcimize yaklaşık neredeyse 60 milyar liraya yakın bir kredi imkanı sunmuş. Bu çok önemli gerçekten. Çünkü Halkbank bu konuda çok öncü” diyen Bakan Şimşek, belki daha fazla da yapmak gerektiğini dile getirdi. Bakan Şimşek, “Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak bankamızın ilave bir desteğe ihtiyacı olursa memnuniyetle destekleriz” ifadelerini kullandı.

Kadınlarımızın iş ve çalışma hayatında bulunmalarını destekliyor, teşvik ediyoruz

Kadınları iş gücüne katılımını teşvik etmek gerektiğini belirten Bakan Şimşek,  kadın istihdam eden işletmelere 24-54 ay arasında SGK prim desteği sunduklarını söyledi. Kadınların iş ve çalışma hayatına daha güçlü bir şekilde katılması için kreş ve gündüz bakım evi hizmetinin çok önemli olduğunu dile getiren Bakan Şimşek, işverenin kendi çalışanlarına kreş hizmeti sunarsa oradan elde ettiği geliri vergiden düşürme imkanı sağladıklarını vurguladı. Bakan Şimşek, “Dolayısıyla gerçekten burada gerek Kredi Garanti Fonu'ndan destek gerekse diğer birtakım teşviklerle inşallah biz kadınlarımızın çok daha güçlü bir şekilde iş ve çalışma hayatında bulunmalarını destekliyoruz, teşvik ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Kadınlar iş hayatında daha çok rol alırlarsa küresel eşitsizliklerin azalmasına katkıda bulunurlar

Kadınların finansal okuryazarlığının da çok önemli olduğunu kaydeden Bakan Şimşek, bu konuda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) 800 bin kadına finansal okuryazarlık eğitimi başlatmak üzere çalışma başlattığını, bu girişimi çok değerli bulduğunu anlattı. Finansal okuryazarlığı artan kadınların iş gücüne katılımının da artacağını ifade eden Bakan Şimşek, Halkbank'a bu alandaki destekleri nedeniyle teşekkür ederek, kadınların iş gücüne katımına yönelik teşviklerin öneminden bahsetti. Geçen hafta Brezilya'nın Sao Paulo kentinde düzenlenen G20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları toplantısına katıldığını anımsatan Bakan Şimşek, ana konulardan bir tanesinin küresel eşitsizlikler olduğunu dile getirdi. “Maalesef içinde yaşadığımız dünyada hem ülkeler içerisinde hem ülkeler arasında ciddi eşitsizlikler var. Şöyle bir rakam vereyim ben size; Dünyanın en zengin yüzde 10'u dünya servetinin yüzde 76'sına, küresel gelirin yüzde 52'sine sahip” diyen Bakan Şimşek, bir diğer boyutuyla bakıldığında ise küresel emisyonun da yüzde 48'inden sorumlu olduğunu söyledi. En alttaki, yani en yoksul yüzde 50'si, ise dünya servetinin sadece yüzde 2'sine, gelirin sadece yüzde 8'ine sahip. Emisyonun da yüzde 12'sine tekabül ettiğini kaydeden Bakan Şimşek, kadınların iş hayatında daha çok rol alırlarsa hem barışa vesile olurlar hem bu eşitsizliklerin azalmasına çok büyük katkıda bulunduklarını söyledi. Bakan Şimşek, “Onun için kadınların çok daha güçlü bir şekilde ekonomimize katkı vermesi sadece Türkiye açısından değil aslında dünyada daha adil bir sistem ve barış açısından da çok değerli” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)