Bakan Kacır’dan Türkiye Tech Visa açıklaması: Yakın zamanda hayata geçireceğiz

Tekno girişimlerin ülkeye çekilmesi amacını taşıyan "Tech Visa" programını yakın zamanda hayata geçireceklerini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Böylece ülkemizi teknoloji alanında yetenek sahibi bireyler için bir adres haline getireceğiz” dedi.

EKONOMİ 17.01.2024, 17:01 Şeyda Gül
Bakan Kacır’dan Türkiye Tech Visa açıklaması: Yakın zamanda hayata geçireceğiz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Milli Uzay Programı kapsamında ilk Türk astronotun uzaya gönderilecek olması dolayısıyla geldiği ABD'de, Güney Türk Amerikan Ticaret Odasına bağlı iş insanlarıyla buluştu. TEKNOFEST'ten uydu çalışmalarına, savunma sanayisinden Togg'a kadar pek çok alandaki çalışmaları anlatan Bakan Kacır, Türkiye'nin bilim, teknoloji ve uzay çalışmalarında birçok ilke imza attığını dile getirdi. Bugün ilk kez Türkiye olarak, insanlı uzay misyonunu gerçekleştirmek üzere Alper Gezeravcı'yı Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) bilimsel deneyler yapmak üzere yolcu edeceklerini söyleyen Bakan Kacır, söz konusu görev için 2 astronot seçtiklerini hatırlattı. İkinci astronotumuz Tuva Cihangir Atasever’in de bu görevi icra etmeye hazır olduğunu aktaran Bakan Kacır, “O da birkaç ay içerisinde yapılacak yörünge altı uçuşa hazırlanıyor. Türkiye'nin ilk 2 astronotundan birinin Türk Hava Kuvvetleri pilotu diğerinin bir ROKETSAN mühendisi olması bizim Milli Teknoloji Hamlesi’nin bir özeti gibi oldu” ifadelerini kullandı.

Dolar ihracatımızın 241 milyar doları sanayi ürünlerinden oluşuyor

Bakan Kacır, Milli Teknoloji Hamlesi'nin Türkiye'nin bir anlamda kritik teknolojilerde tam bağımsızlığını elde etme, katma değerli üretime geçiş, rekabetçi şekilde yüksek teknoloji ürünlerini dünyaya ihraç edebilme süreci olduğunu anlattı. 22 yıllık dönemde Türkiye'de AR-GE ve inovasyon ekosistemindeki gelişime dikkat çeken Bakan Kacır, AR-GE alanında insan kaynağının 29 binden 273 bine yükseldiğini vurguladı. 2002'de tüm Türkiye'de 1 yılda 414 patent başvurusu yapıldığını anımsatan Bakan Kacır, bu sayının geçen yıl 22 misline çıktığını dile getirdi. Türkiye'nin geçen yıl dünya ticaretinden aldığı payın yüzde 1,06 olduğunu anlatan Bakan Kacır, 20 yıl önce bu rakamın yüzde 0,55 düzeyinde olduğunu hatırlattı. Dünya ticareti açısından Türkiye'nin üzerine bir Türkiye daha ilave ettik. 255,8 milyar dolar ihracatımızın 241 milyar doları sanayi ürünlerinden oluştuğunu vurgulayan Bakan Kacır, Türkiye'nin hem bölgesinin hem de dünyanın önemli üretim üslerinden olduğunu ifade etti. Bakan Kacır, kritik teknolojilerde tam bağımsızlığı tahkim etmeyi, katma değerli üretimi gerçekleştirmeyi, yüksek teknoloji ihracatını artırmayı ve beşeri sermayenin niteliğini yükseltmeyi amaçladıklarını söyledi.

Uzaya bağımsız erişim iddiasındayız

Türk firmalarının savunma sanayisi ihracatına da değinen Bakan Kacır, bu alanda toplam ihracatta 21 yılda 250 milyon dolardan 5,5 milyar dolara gelindiğini söyledi. Savunma ve havacılık alanındaki cironun da 1 milyar dolardan 12 milyar dolara yükseldiğini bildiren Bakan Kacır, savunma sanayisi alanında yürütülen proje sayısının söz konusu dönemde 62'den 850'ye, değerin ise 5,5 milyar dolardan 90 milyar doların üzerine çıktığını dile getirdi. Sanayi ve teknolojinin bütün alanlarında benzer bir başarı hikayesi ortaya çıkarabilmeyi hedeflediklerini kaydeden Bakan Kacır, uzay yolculuğu için büyük bir heyecan ve coşku oluştuğunu ve insanların "Türkiye'nin kendi roketiyle uzaya gitme beklentisinin" kendisini mutlu ettiğini belirtti. “Yürüttüğümüz uzay projelerinin Türkiye'ye ve ekonomimize katkısı ne olur diye düşünüyoruz. Savunma sanayimizde gelişmiş sistemlerin tamamı uzay ve uydu tabanlı çalışan sistemler. Dolayısıyla bizim bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi oluşturmamız savuma sanayi açısından kritik olacak” diyen Bakan Kacır, uzaya bağımsız erişim ve uzay limanı kurma projesini ilan ettiklerini anlattı. Geliştirilen roket sistemleriyle uzaya bağımsız erişim iddiasını da taşıdıklarını aktaran Bakan Kacır, “Dünyada bu zamana kadar 42 ülke uzaya vatandaşını göndermiş. Bugünkünden çok daha büyük maliyetlere katlanarak bu misyonları icra etmişler. Biz Türk bilim insanlarının en ileri düzeyde çalışma yapmasının önünü açma hedefini taşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kendi endüstriyel robot markamızı ortaya çıkartacağız

Ay Programı kapsamındaki çalışmalara da değinen Bakan Kacır, bu alanda hibrit yakıtlı roket motoru teknolojisini kullanmak, bu teknolojiye uzayda tarihçe kazandırmak ve uzayda sayısı artan uyduların yörüngeler arası transferlerini yapacak uzay araçlarını geliştirmek ve bu alanda rekabet gücüne sahip olmak istediklerini bildirdi. “Eğer biz, diğerlerinden daha önce hibrit yakıtlı roket motor teknolojisini başarabilirsek şu anda 600 milyar dolara gelmiş, yakında 1 trilyon dolara erişmesi öngörülen uzay ekonomisinden daha fazla pay alabiliriz” diyen Bakan Kacır, uzay projelerini, Ankara'da Türk Havacılık ve Uzay Sanayiinin (TUSAŞ) Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde (USET) geliştirdiklerini anlattı.

Türkiye Tech Visa’yı yakın zamanda hayata geçireceğiz

Geçen dönemde yüksek teknoloji alanlarında peşi sıra çağrıya çıktıklarını hatırlatan Bakan Kacır, 750'ye yakın başvuru aldıklarını ve 180 yatırıma teşvik kararı verdiklerini açıkladı. Hem AR-GE hem de yatırım ayaklarını teşvik ettiklerinin altını çizen Bakan Kacır, yıllık 7,5 milyar doların üzerinde cari açığın kapatılmasını planladıklarını ve "Yıkıcı Teknolojiler" çağrısına hazırlandıklarını duyurdu. Türkiye'ye küresel yatırımlar çekmek için de çaba göstereceklerini bildiren Bakan Kacır, çip meselesini önemsediklerini belirtti. TÜBİTAK’ın yaptığı işbirliğiyle, 65 nanometre çip üretim tesisi kurmaya hazırlandıklarını anlatan Bakan Kacır, “Bu tesisle savunmanın haricinde sensör, beyaz eşya gibi sivil tarafta da iş yapmaya başlayacağız. Bu yatırıma gerekli tüm destek ve teşvikleri vermeye hazırız. Veri merkezi yatırımları da önümüzdeki dönemde hızlanacak ve hiper ölçekli veri merkezlerini Türkiye'ye kazandırmayı amaçlıyoruz. Elektrikli araçlarda uluslararası yatırımları Türkiye'ye çekmek istiyoruz ve start-uplara da destek vermeye devam edeceğiz. Türkiye Tech Visa'yı yakın zamanda hayata geçireceğiz. Böylece ülkemizi teknoloji alanında yetenek sahibi bireyler için bir adres haline getireceğiz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)