Bakan Bayraktar’dan Libya açıklaması: İş birliğine hazırız

Libya Enerji ve Ekonomi Zirvesi'ne katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, “Libya'nın enerji potansiyelinin ortaya çıkarılmasında iş birliğine hazır olduğumuzu dile getirdik” ifadelerini kullandı.

EKONOMİ 15.01.2024, 15:06 16.01.2024, 11:25 Şeyda Gül
Bakan Bayraktar’dan Libya açıklaması: İş birliğine hazırız

Libya'nın başkenti Trablus'ta düzenlenen Libya Enerji ve Ekonomi Zirvesi'ne katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, önemli değerlendirmelerde bulundu. “Libya'nın başkenti Trablus'ta düzenlenen Libya Enerji ve Ekonomi Zirvesi'ne katıldık” sözleriyle zirveye ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Bayraktar, Libya'nın yalnızca petrol, doğal gaz gibi hidrokarbonlar değil, aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynakları açısından da büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurguladıklarını belirtti. Bakan Bayraktar, “Libya'nın enerji potansiyelinin ortaya çıkarılmasında iş birliğine hazır olduğumuzu dile getirdik” dedi.

Bakan Bayraktar'dan ikili görüşmeler

Zirvenin ardından Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Libya Petrol ve Gaz Bakanı Muhammed Ahmed Oun ve Ulusal Petrol Şirketi Başkanı Ferhat Omar Bengdara ile de görüşmeler gerçekleştirdiklerini anlatan Bakan Bayraktar, bu görüşmelere ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Trablus temasları kapsamında Libya Başbakanı Sayın Abdulhamid Dibeybe, Libya Petrol ve Gaz Bakanı Sayın Muhammed Ahmed Oun ve Ulusal Petrol Şirketi Başkanı Sayın Farhat Omar Bengdara ile de görüşmeler gerçekleştirdiklerini kaydeden Bakan Bayraktar, “Petrol, doğal gaz ve madenler başta olmak üzere enerjinin her alanında iş birliğine hazır olduğumuzu karşılıklı olarak bir kez daha teyit ettik. 500 yıllık tarihi ve köklü ilişkilere sahip olduğumuz Libya ile her alanda birlikte çalışmaya kararlıyız” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)