Veliler dikkat! Bakan Tekin, 'Tüm okullarda başlıyor' diyerek duyurdu

Yepyeni bir müfredatı hayata geçirmiş olduklarını ifade eden Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, "Eylül ayından itibaren bahsettiğim kademe başlangıçlarında uygulanmaya başlayacak" dedi. Bakan Tekin, yeni uygulama hakkında bilgiler verdi.

EĞİTİM 08.06.2024, 14:14 Şeyda Gül
Veliler dikkat! Bakan Tekin, 'Tüm okullarda başlıyor' diyerek duyurdu

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Bilge Çocuk dergisi tarafından ve Milli Eğitim Bakanlığı destekleriyle gerçekleşen 'Uzayda Hayat' kısa hikaye yarışması ödül törenine katıldı. Törende hitap eden Bakan Tekin, müfredat değişikliği ile ilgili önemli bilgilere yer verdi. 2024-2025 eğitim-öğretim yılından itibaren beceri temelli, çocukların dünyada muadillerinin aldığı eğitimlerin aynısını alabilecekleri, aynı bilgileri ve becerileri edinecekleri, edindikleri becerileri sosyal hayatta kullanabilecekleri yepyeni bir müfredatı hayata geçirmiş olduklarını kaydeden Bakan Tekin, "1, 5 ve 9. sınıflarda önümüzdeki eylül ayından itibaren bahsettiğim kademe başlangıçlarında uygulanmaya başlayacak" ifadelerini kullandı. 

Yepyeni bir müfredatı hayat geçirmiş olduk

Bu yılla ilgili bazı yeni uygulamalar başlattıklarını dile getiren Bakan Tekin, güz yarıyılının sonunda pilot uygulama ile başladıklarını vurguladı. Önümüzdeki haftayı aynı şekilde değerlendireceklerinin bilgisini veren Bakan Tekin, yıl boyunca çocukların eğitim-öğretim süreçlerinde edindikleri becerileri sergileyecekleri bir festival ortamı oluşturmak istediklerini belirtti. Önümüzdeki hafta Türkiye’nin her tarafında, okullarda bu tür etkinlikler olacağını anlatan Bakan Tekin, bu tür etkinliklerin çocukların başarılarının değerlendirmede bir kriter olarak kullanılabileceği bir şekilde sosyal etkinlikleri değerlendirme prosedürünün içerisine aldıklarını aktardı. Çocukların bu tür etkinliklere katıldıkları zaman okul başarılarına da pozitif etki yapsın istedikleri vurgulayan Bakan Tekin, tüm bu yaptıkları müfredatta karşılığı olsun diye kazanım mantığından, beceri temelli bir eğitim-öğretim mantığına geçtikleri yepyeni bir usulle eğitim-öğretim sürecini yürütecekleri bir dönemi başlattıklarını söyledi. 2024-2025 eğitim-öğretim yılından itibaren beceri temelli, çocukların dünyada muadillerinin aldığı eğitimlerin aynısını alabilecekleri, aynı bilgileri ve becerileri edinecekleri, edindikleri becerileri sosyal hayatta kullanabilecekleri yepyeni bir müfredatı hayat geçirmiş olduklarının altını çizen Bakan Tekin, "Türkiye yüz yılı maarif modeli adını verdiğimiz bu model, bütün bu süreci içine alan bir mantıkla hazırlandı. İnşallah ülkemiz için hayırlı olur, Alper Gezeravcılar’ın sayısı artar" şeklinde konuştu.

Müfredat değişikliğinin hangi sınıfları kapsayacağı konusunda da bilgi veren Bakan Tekin, "Çok kapsamlı bir müfredat değişikliği olduğu için bu her kademenin ilk sınıfı, okul öncesi, 1, 5 ve 9. sınıflarda önümüzdeki eylül ayından itibaren bahsettiğim kademe başlangıçlarında uygulanmaya başlayacak" değerlendirmesinde bulundu. 

Organizasyonun teması önemli

Törende hitap eden Alper Gezeravcı ise organizasyonun temasının önemli olduğunu dile getirdi. "Benim küçüklüğümde başka milletlerin çocuklarının hayali olduğu gerekçesiyle hayallerime dahi alamadığım bir alanda bugün çocuklarımız makaleler yazıyor, resimler çiziyor" diyen Gezeravcı, devletimizin güçlü iradesinin olduğu alanda başka milletlere ait olduklarını düşündükleri hiçbir hayali kurmaktan alıkonamayacak bir neslin kutlu yürüyüşünü bugün, burada hep bir arada kutlamış olduklarını dile getirdi. Gezeravcı, "Sayın bakanımızın da katılımıyla konuşmalarında ısrarla vurguladığı üzere geleceğe, devletimizin önümüzdeki yıllarda koymuş oldukları hedeflere yürüyüşlerinde emekleri yadsınamaz düzeyde geleceklerini şekillendiren değerli öğretmenlerimizin, milli eğitim bakanlığımızın emekleri sayesinde bu yolları yürüyecek kardeşlerimizin bugün buluşma noktasındayız" ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)